Žalobce chce pro Puigdemonta vazbu. Sesazený premiér je stále v belgickém exilu

Španělská prokuratura požádala vyšetřující soudkyni o uvalení vazby na osm z devíti členů odvolané katalánské vlády. Upřesnil předchozí informaci španělský deník El País, podle něhož se zatím prokuratura nevyslovila stran vazby pro ostatní sesazené členy vlády, včetně Carlese Puigdemonta, kteří se k čtvrtečním výslechům nedostavil.

Madrid (Aktualizováno: 13:35 2. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský lídr Carles Puigdemont

Katalánský lídr Carles Puigdemont | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

O uvalení vazby na osm z devíti exministrů nyní rozhoduje vyšetřující soudkyně Carmen Lamelaová, která takto rozhodla před nedávnem o uvalení vazby na dva separatistické lídry. Jeden z exministrů, kteří dnes přišli k výslechu, exministr Santi Vila se může vazbě vyhnout zaplacením kauce 50 000 eur (asi 1,27 milionu korun). Vila podal sám demisi minulý čtvrtek na protest proti chystané rezoluci o nezávislosti Katalánska, ostatní členy katalánské vlády odvolal Madrid v pátek.

V Madridu začaly procesy s katalánskými separatisty. Z bruselského exilu se vrátila jen ministryně

Číst článek

Výslechy devíti ze 14 členů odvolané katalánské vlády skončily v poledne, většina z předvolaných odmítla vypovídat. Pět předvolaných se nedostavilo, včetně Carlese Puigdemonta, jsou zřejmě všichni v Belgii.

Podle španělských médii advokát dvou exministrů, kteří jsou v Bruselu, požádal písemně madridský soud, aby se výslechy mohly konat prostřednictvím videokonference.

Bývalé vedení Katalánska viní španělská prokuratura ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost této autonomní oblasti. Hrozí jim až 25 let vězení.

Výslechy vedení parlamentu se nekonaly

Před jiným soudem v Madridu ve čtvrtek stanulo i bývalé vední katalánského parlamentu, tyto výslechy ale byly na žádost advokátů přeloženy na příští čtvrtek.

Výslechy exministrů začaly ve čtvrtek dopoledne s asi hodinovým zpoždění, jako první předstoupil před vyšetřující soudkyni exministr Jordi Turull. Po něm šli Josep Rull, Meritxell Borrásová a Joaquim Forn, kteří všichni odmítli vypovídat.

Sesazený katalánský ministr zahraničí Raul Romeva (mávající) přijel vypovídat do Madridu | Zdroj: Reuters

Následoval výslech exministra Santiho Vily, který jako první odpovídal na otázky prokuratury i soudkyně. Vila dorazil s právníkem Pauem Molinsem, který dřívě obhajoval sestru španělského krále Cristinu. Ta čelila obvinění z účasti na daňových deliktech svého manžela a letos byla zproštěna obžaloby.

Vila, po němž šli k výslechu další exministři, jako jediný vstoupil do soudní síně bez ovací, z katalánské vlády totiž minulý týden sám odstoupil na protest proti deklaraci o vyhlášení nezávislosti. Demisi podal před pátečním hlasováním katalánského parlamentu, který schválil rezoluci o nezávislosti. Následně Madrid odvolal katalánský kabinet, rozpustil tamní parlament a vyhlásil regionální volby v Katalánsku na prosinec.

Na podporu obviněného vedení Katalánska se v Barcleoně odpoledne koná demonstrace. Tamní radnice přijala usnesení, v němž odmítla madridskou správu Katalánska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme