Žalobce na Slovensku zastavil stíhání místopředsedy sněmovny Žigy. Pomohlo vládní zkrácení promlčení

Žalobce na Slovensku zastavil stíhání nynějšího místopředsedy sněmovny z vládní strany Hlas-sociální demokracie Petera Žigy z podplácení. Důvodem je promlčení případu. S odvoláním na vyjádření prokuratury to v úterý napsal portál Aktuality.sk.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastupující šéf parlamentu Peter Žiga (Hlas)

Žalobce na Slovensku zastavil stíhání nynějšího místopředsedy sněmovny z vládní strany Hlas-sociální demokracie Petera Žigy z podplácení | Zdroj: TASR/Profimedia

Politikovi podle portálu pomohly změny v trestním právu včetně zkrácení promlčecích dob trestných činů, které letos prosadila vláda premiéra Roberta Fica. Žiga své stíhání v reakci na rozhodnutí žalobce označil za politicky motivované.

Žiga byl podezřelý z toho, že v roce 2016, kdy ještě působil ve Ficově straně Směr-sociální demokracie, podplatil soudkyni nejvyššího soudu. Policie ho obvinila v roce 2020. Vinu v případu někdejší ministr hospodářství a životního prostředí Žiga dlouhodobě odmítal.

Máme právo říct, že chceme spolupracovat s každým, kdo si nás bude vážit, řekl Fico na výročí povstání

Číst článek

„Od začátku jsem říkal, že celé trestní stíhání a obvinění z podplácení bylo vykonstruováno. Bylo politicky motivováno, protože tímto způsobem se tehdejší vládní moc snažila umlčet politické protivníky,“ řekl Žiga v diskusním pořadu televize TA3.

Úplatek pro soudkyni

Kauza se týkala podezření z uplacení soudkyně za to, aby soud rozhodl ve prospěch státu ohledně sporu o provoz největší slovenské vodní elektrárny Gabčíkovo na řece Dunaj.

Slovenské soudy v minulosti rozhodly o neplatnosti smlouvy o pronájmu elektrárny výrobci elektřiny Slovenské elektrárny, ve kterém má podíl také skupina Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského.

Podle slovenských médií o úplatku sto tisíc eur (dva a půl milionu korun) vypovídala někdejší náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská, které prý Žiga peníze odevzdal pro soudkyni. Sama soudkyně tvrdila, že úplatek vrátila poté, co zjistila, že v dárkové tašce byla také obálka s penězi.

Slovenská exprezidentka Čaputová bude přednášet na Stanfordově univerzitě

Číst článek

V současnosti je Žiga pověřený vedením sněmovny. Druhá nejvyšší politická funkce v zemi není obsazena od dubna, kdy byl tehdejší šéf parlamentu a Hlasu-sociální demokracie Peter Pellegrini zvolen prezidentem.

Vládní strany dosud nenašly shodu na novém šéfovi sněmovny. Funkci chce obsadit nejmenší vládní strana SNS, byť podle koaliční smlouvy patří Hlasu-sociální demokracie.

Změny v trestním právu

Opoziční strany na Slovensku už při schvalování změn v trestním právu, které vedly také k rozpuštění elitního útvaru prokuratury ÚSP a ke snížení trestů za korupci či za některé ekonomické trestné činy, tvrdily, že nová právní úprava pomůže právě stíhaným politikům či lidem blízkým vládním stranám.

Její představitele změny v trestním právu zdůvodňovali kromě jiného snahou sladit trestní sazby na Slovensku s jinými evropskými zeměmi či údajnou podjatostí ÚSP.

Podle dostupných informací by právě například rozpuštění ÚSP mělo být důvodem pro to, že Evropská unie zvažuje možnost zmrazení peněz z evropských fondů pro Slovensko. Bratislava tyto informace v pondělí popřela.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme