Žalobci haagského tribunálu Ocampovi končí mandát, hledá se nástupce

Zástupci členských států dnes začnou v New Yorku vybírat hlavního žalobce Mezinárodního trestního tribunálu se sídlem v Haagu. Současnému žalobci Luisi Moreno Ocampovi, právníkovi původem z Argentiny, vyprší devítiletý mandát. Trestní tribunál za jeho působení vedl sedm vyšetřování: v Ugandě, Demokratické republice Kongo, Středoafrické republice, Pobřeží Slonoviny, Keni, Súdánu s prezidentem Bašírem a v Libyi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavního žalobce Mezinárodního trestního tribunálu Louis Moreno Ocampo (vlevo)

Hlavního žalobce Mezinárodního trestního tribunálu Louis Moreno Ocampo (vlevo) | Zdroj: Reuters

Luis Moreno Ocampo je přesvědčen o tom, že se mu za osm let ve funkci podařilo z tribunálu vybudovat fungující instituci.

„Můj mandát nepředstavoval jen ty zmíněné případy. Můj mandát také spočíval v tom, abych vybudoval instituci. Na začátku byla šestipatrová prázdná budova se dvěma zaměstnanci. Teď máme několik případů a mezinárodní trestní soud se stal realitou, i když stále se ještě učíme a radíme ostatním, jako třeba na případu Libye, jak práci dělat co nejlépe. Celému civilizovanému světu jsme dali možnost, aby pomáhal potírat zločin. To je to nejdůležitější, co jsme udělali. Každý z těch případů tomu pomáhá, každý je důležitý. Pro Keňany je nejdůležitější vyšetřování zločinů proti lidskosti v Keni, to samé případ Uganda pro Uganďany,“ řekl pro Rádio Česko Luis Moreno Ocampo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byla bývalá soudkyně trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Ivana Janů

Podle bývalé soudkyně trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Ivany Janů se Ocampovi za osm let fungování soudu podařilo z tribunálu vybudovat fungující instituci.

„Já jsem tehdy působila v Haagu, kdy on byl na Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii, který byl v té době na vrcholu svého funkčního působení a doposud funguje, a tento mezinárodní trestní soud začínal. Opravdu to bylo tak, že se od základů stavěl a ono vystavět takovouhle mezinárodní instituci, tak aby skutečně byla mementem všem možným, že čeká institucionálně připravená instituce se soudci a prokurátory, to trvá 10 let."

Mezinárodní trestní tribunál neuznávají Spojené státy, Čína a Izrael. Z arabských zemí smlouvu podepsalo jen Jordánsko.

„Je správné, že ho neratifikovala Čína, protože aby Čína byla stranou tohoto soudu, dodávala tam svého soudce, případně prokurátory, a sama nedodržovala lidská práva, se mě osobně příčí. Takový soud by neměl soudit druhé. Čína byla účastna Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii a mně se to teda nelíbilo.“

Izrael se zatím souhlasně ke všem opatřením tribunálu vyslovoval a Spojené státy efektivně přispívají u všech mezinárodních soudů.

Soud je složen z osmnácti soudců volených signatářskými státy na devítileté funkční období, dva soudci nesmějí být příslušníky téhož státu. Soudci byli zvoleni v únoru 2003 a následující měsíc se ujali svých úřadů. Předsedou soudu je soudce Philippe Kirsch (Kanada), prokurátorem je Louis Moreno Ocampo (Argentina) a registrátorem se stal Bruno Cathala (Francie). Mezinárodní trestní soud sídlí v nizozemském Haagu.

„Začaly Norimberský tribunál, kde si to vydupaly ze země, že se soudit bude, že se neudělá rychlá spravedlnost bez soudu. Působí v trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii velice dobře prostřednictvím soudců i prokurátorů. Myslím si, že je to škoda,“ dodává Janů.

Největší šance má Bensoudová

Na žalobce Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu kandidují čtyři lidé, největší šance se dávají Fatou Bensoudové, dosavadní zástupkyni žalobce Moreno Ocampa.

Myšlenka založení Mezinárodního trestního soudu, který by stíhal genocidu, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a zločin agrese, byla na půdě OSN poprvé projednávána roku 1948 v souvislosti s přijetím Úmluvy o genocidě. V důsledku názorové nejednotnosti států pak další vývoj na mnoho let ustrnul.

Teprve v roce 1992 Valné shromáždění pověřilo Komisi pro mezinárodní právo přípravou statutu mezinárodního trestního soudu. Masakry v Kambodži, bývalé Jugoslávii a Rwandě potřebu takové instituce ještě zintenzivnily.

Mezinárodní trestní soud byl ustaven Římským statutem mezinárodního trestního soudu přijatým 17. července 1998 na konferenci zplnomocněných zástupců v Římě. Soud je oprávněn vyšetřovat a trestat jedince odpovědné za genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

Pod pravomoc soudu bude po dosažení shody na definici spadat i akt agrese. Statut vstoupil v platnost 1. července 2002. K prosinci 2003 k němu přistoupilo 92 států.

Martina Mašková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme