Zambijský ministr vnitra žádá návrat českých 'špionů'

Tři Češi obvinění v Zambii ze špionáže by se měli vrátit do země a stanout před soudem. Žádá o to zambijský ministr vnitra Kennedy Sekeni v prohlášení poskytnutému tamnímu rádiu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zambijský prezident Michael Sata na konferenci k výroční 100. výročí Afrického národního kongresu | Zdroj: Reuters

Jedná se o první vyjádření oficiálních zambijských míst k útěku trojice Čechů, který se odehrál před koncem roku. Jejich návrat podle spekulací proběhl i s podporou českého ministerstva zahraničí a tajných služeb.

Podle mluvčího Víta Koláře ale české ministerstvo zahraničí žádnou žádost zambijské strany o soudní spolupráci neobdrželo. Ministerstvo se navíc podle něj na útěku Čechů zpět do vlasti nijak nepodílelo.

„Ministerstvo zahraničních věcí neobdrželo žádnou oficiální nótu s žádostí o soudní spolupráci nebo o vyšetřování. Bereme to jako vyjádření, které je zřejmě určeno spíše jinému objektu než je ministerstvo zahraničních věcí. Český stát nemá žádné informace o odchodu českých občanů ze Zambie a nedisponuje ani žádnými dalšími údaji,“ uvedl Kolář.

Vracet se určitě nebudeme

Jeden z trojice Čechů Jiří Cetl Radiožurnálu řekl, že se do Zambie rozhodně vracet nehodlá:

„Samozřejmě je to nepříjemné, že vás nějaká země shání kvůli špionáži. Nicméně trvám na tom, že jsem nevinný, nic závažného jsme nespáchali a doufáme, že nás naše orgány do Zambie nevydají.“

Podle zambijského ministra policie pátrá také po lidech, kteří se při projednávání kauce za údajné české špióny zaručili. Český velvyslanec v Zimbabwe Luděk Zahradníček potvrdil, že jde o tři lidi, ale žádné informace o pobytu nebo stíhání těchto lidí nemá.

Podle zambijské strany muži fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva a jsou tedy zahraničními špióny. Čechům za to hrozilo až 30 let vězení, které by se kvůli podmínkám v tamních věznicích rovnalo podle českých diplomatů trestu smrti.

Po sedmi dnech vazby policisté Čechy propustili na kauci, zemi ale muži nesměli opustit a čekali na soud. V lednu se všichni tři v pořádku vrátili do Česka, ovšem bez vědomí zambijských úřadů.

Igor Maňour, Ondřej Himmer, Mirko Kašpar, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme