Neznámí zloději vyloupili zámek z doby Krále Slunce. Odnesli si majetek v hodnotě 52 milionů korun

Neznámí lupiči vykradli slavný francouzský zámek na předměstí Paříže. Zloději svázali majitele a odnesli si věci v hodnotě v přepočtu za zhruba 52 milionů korun. Státní zastupitelství uvedlo, že zločin vyšetřuje kriminální policie ve Versailles, která na místo přijela ve čtvrtek ráno.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lupiči vykradli klasicistní zámek na předměstí Paříže. | Foto: Jerome Galichon | Zdroj: Wikimedia Commons

Šestice zakuklených lupičů se vloupala do zámku Vaux-le-Vicomte před úsvitem. Kravatami spoutali dvojici majitelů a z trezoru ukradli smaragdové šperky, hotovost a osobní věci. Podle vyšetřovatelů zloději dobře znali prostory zámku. Šli na jisto do dvou nebo tří místností a krádež provedli velmi rychle.

Soud potvrdil vrácení majetku rodu Walderode, má hodnotu kolem tří miliard korun

Číst článek

Majitelům objektu se během krádeže nic nestalo a odmítli nabízenou lékařskou prohlídku, uvedla policie. „Dvojici se daří dobře a zámek zůstává návštěvníkům otevřený v obvyklé otevírací době,“ sdělili agentuře AFP jeho zaměstnanci.

Zámek Vaux-le-Vicomte je největším soukromým panstvím ve Francii. Má 500 hektarů a ročně ho navštíví na 250 tisíc návštěvníků. Zámek postavili v polovině 17. století a jeho prvním majitelem byl Nicolas Fouquet, ministr financí za vlády Ludvíka XIV. Král Slunce mu ale údajně zámek záviděl. V roce 1661 ho nechal po uspořádání okázalé oslavy uvěznit a nařídil převést největší cennosti ze zámku do Louvru a do Versailles.

Zámek také několikrát posloužil filmařům. Na jeho pozemcích se natáčel například film Moonraker nebo historický snímek Marie Antoinetta režisérky Sofie Coppoly, píše server The Telegraph.

bal, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme