Záměrné hladovění civilistů v Mariupolu by mohl být válečný zločin. ‚Putin je vinen,‘ míní právnička

Rusové se během 85 dnů, kdy obléhali ukrajinský Mariupol, záměrně snažili vyhladovět tamní obyvatele. Vyplývá to z nové analýzy, kterou dostal na stůl Mezinárodní trestní tribunál v Haagu. Ta tvrdí, že by se mohlo jednat o válečný zločin, napsal britský server The Guardian.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vybombardovaný Mariupol

Vybombardovaný Mariupol | Foto: Igor Smagliy

Podle analýzy, kterou zpracovali právníci z neziskové organizace Global Rights Compliance ve spolupráci s ukrajinskou vládou, měli Rusové v úmyslu ublížit velkému počtu civilistů. Během obléhání a dobývání města mělo o život přijít 22 tisíc lidí. Na začátku války na Ukrajině zůstali civilisté v Mariupolu bez vody, plynu a elektřiny. Teploty v té době klesaly i pod minus 10 stupňů Celsia.

Z půl milionu obyvatel Mariupolu jich zůstalo 70 tisíc. ‚Vrátí se každý Mariupolan,‘ věří starosta města

Číst článek

„Mohli jsme vidět, že ruský útok měl čtyři fáze, počínaje útoky na civilní infrastrukturu, přerušením dodávek elektřiny, topení a vody. Poté byly humanitární evakuace odmítnuty, a dokonce byly napadeny, zatímco pomoci bylo zabráněno proniknout,“ řekla právnička Catriona Murdochová serveru The Guardian.  

Ve třetí fázi byla podle ní cílem Rusů zbývající kritická infrastruktura a civilisté. „Ve čtvrté fázi se Rusko zapojilo do strategických útoků, aby zničilo nebo dobylo jakékoli zbývající položky infrastruktury,“ řekla. Jednání ruské armády podle ní ukazuje na to, že chtěli dobít město bez ohledu na civilní obyvatelstvo. Před invazí mělo město asi 450 tisíc obyvatel.

Dokument uvádí, že odhadem 90 procent zdravotnických zařízení a domů ve městě bylo během obléhání zničeno nebo poškozeno a místa distribuce potravin byla bombardována, stejně jako trasy pro humanitární evakuaci.

‚Putin je vinen‘

„Vladimir Putin je vinen,“ řekla Murdochová. „Stejně tak i ruské vojenské vedení,“ dodala, aniž by jmenovala konkrétní velitele. Hladovění a odepření vybavení nezbytného pro civilní život jsou považovány za válečné zločin. Tato oblast mezinárodního práva je ale stále poměrně nová a doposud za tento zločin nebyl stíhán žádný údajný pachatel.

Právníci si zpočátku nebyli jisti, jak složité bude vytvořit spis o válečných zločinech v Mariupolu. Ruská okupace totiž ztížila shromažďování důkazů. Vyvinuli však techniku, která používala speciálně vytvořený algoritmus k mapování ničení konkrétních míst, sledovaných satelitními snímky.

mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme