Zaměstnanci British Airways opět stávkují

Palubní personál British Airways začal dnes po půlnoci stávkovat. Zaměstnancům britských aerolinek se nelíbí škrty, které vedení společnosti plánuje. Stávka potrvá čtyři dny a dotkne se zhruba 17 tisíc pasažérů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo | Foto: Marián Vojtek

Mezi lidmi, kterých se stávka bude týkat, jsou také cestující s letenkou do Prahy. Britské aerolinky musely kvůli stávce zatím zrušit celkem čtrnáct obousměrných letů. Z celkového objemu jde asi o polovinu. Mezi Londýnem a Prahou létají každý den čtyři spoje a cestující musejí až do středy počítat s tím, že dva z nich budou vždy zrušené.

Celkem British Airways zrušily na 200 letů, které jsou z Londýna odbavovány, což je zhruba pětina objemu letů, přičemž ve zbytku Evropy se avizovaná stávka dotkne asi třetiny plánovaných letů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stávka palubního personálu British Airways. Téma pro spolupracovnici ČRo ve Velké Británii Ivanu Kottasovou.

Vedení společnosti navzdory stávce s předstihem deklarovalo, že udělá vše, aby vyřešilo všechny problémy, které stávka způsobí. Cestujícím doporučuje informovat se o konkrétním letu přímo na letištních přepážkách nebo na internetových stránkách společnosti. Předem se ale snaží klienty kontaktovat osobně telefonicky, popřípadě formou sms zpráv.

Cestující navíc mohou žádat bezplatné přebookování letu nebo zrušení letenky, a to bez jakýchkoli storno poplatků.

Vedení stávkující potrestá

Palubnímu personálu a odborům se nelíbí hlavně zavádění změn, které například v listopadu zahrnovaly snížení stavu palubního personálu na dálkových letech z patnácti na čtrnáct a zmrazení platů na dva roky. Podle odborů se o tom s nimi nikdo neradil. Situace je tak velmi vyhrocená.

Vedení společnosti se totiž rozhodlo už dříve stávce předejít a zabránit. Dokonce avizovalo, že účastníky stávky potrestá a odebere jim zaměstnanecké benefity, například bonusové letenky a další slevy. Odboráři se proti takovému postupu tvrdě ohradili a jsou připraveni se právě o benefity soudit.

Navzdory faktu, že se jedná o třetí kolo stávky, vedení British Airways nehodlá odborům ustoupit. Ty označily jednání generality doslova za šikanu zaměstnanců.

Aerolinie údajně za každý den stávky přijdou o sedm miliónů liber.

Lukáš Vincourek, Ivana Kottasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme