Zaměstnanci elektrárny ve Fukušimě jsou ozářeni, radiaci hlásí i Rusko

Tři zaměstnanci japonské jaderné elektrárny Fukušima Daiiči byli vystaveni radiaci. Dva z nich museli být hospitalizováni. Postiženou oblast navíc zasáhly další otřesy o síle 6,1 stupně Richterovy škály. Radiaci už zaznamenaly i ruské úřady, které ji zjistily na lodi u břehů v Chabarovské oblasti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření radioaktivity člověka, který žije v blízkosti jaderné elektrárny Fukušima

Měření radioaktivity člověka, který žije v blízkosti jaderné elektrárny Fukušima | Foto: Gregory Bull | Zdroj: ČTK

Technici vstoupili při pokládání kabelů ve třetím reaktoru do radioaktivní vody, popáleni proto byli na nohou.

Podle japonského úřadu pro jadernou bezpečnost byla trojice vystavena radiaci o hodnotě 173 až 180 mikrosievertů za hodinu, maximální limit stanovený ministerstvem zdravotnictví pro všechny, co se nyní nacházejí v jaderné elektrárně ve Fukušimě, činí 250 mikrosievertů, což je pětinásobek běžné hodnoty stanovené pro pracovníky japonských jaderných zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš a Lenka Kabrhelová o japonské radiaci v Odpoledním radiožurnálu.mp3

Dva z mužů, kteří museli být hospitalizováni, budou převezeni do speciálního radiologického institutu u Tokia.

Experti v této souvislosti uvádějí, že bezprostřední vážnější zdravotní problémy způsobují až dávky ve výši 1000 mikrosievertů.Celkem bylo ve Fukušimě od přírodní katastrofy 11. března ozářeno radiací přesahující 100 milisievertů už 17 lidí.

Úřady dnes také oznámily, že v moři blízkosti Fukušimy zjistily radioaktivní jód, a to v množství téměř 150x přesahujícím povolené hodnoty.

Problémy působí i kontaminovaná pitná voda nevhodná pro kojence. Poté, co byla včera objevena v Tokiu, hlásí dnes její výskyt i obce nacházející se v postižených oblastech.

V městě Hitachi je radioaktivita dokonce na hranici úrovně povolené i pro dospělé. Alespoň v japonské metropoli však už došlo k jejímu snížení, přesto lidé i nadále skupují balenou vodu, proto některé obchody jí prodávají pouze lidem, kteří prokážou, že mají dítě mladší jeden rok.

Radiaci už zjistily i ruské úřady

Pod dozorem lékařů je teď také posádka nákladní lodi, u které ruské úřady zjistily zvýšenou radiaci.

Podle moskevské zpravodajky Lenky Kabrhelové šlo o loď, která plula pod vlajkou Panamy. ruské úřady ji zachytily, když dorazila k břehům Chabarovské oblasti.

„Experti naměřili radiaci třikrát překračující povolenou normu. Radioaktivní izotopy se podle nich dostaly především do strojovny skrz ventilátor,“ popisuje incident Kabrhelová.

Loď je nyní v karanténě. Devatenáctičlenná rusko-ukrajinská posádka je pod lékařským dozorem, ale podle doktorů nevykazuje žádné známky onemocnění.

Východní část Ruska leží od jaderné elektrárny Fukušima jen několik set kilometrů. Poměrně hustě osídlený Dálný východ zpočátku zachvátila panika, lidé skupovali dozimetry a jódové tablety.

Ruské úřady nicméně ujišťují, že radiace v regionu nepřekračuje běžné hodnoty. „Hlavní hygienik dnes potvrdil, že nebyly zachyceny žádné radioaktivní potraviny,“ říká Kabrhelová.

Mezi Dálným východem a Japonskem funguje čilý obchodní ruch. Rusko přesto zakázalo prodej a dovoz potravin ze čtyř japonských regionů včetně Fukušimy a vydalo i řadu jiných nařízení.

„Ruské aerolinky například nesmějí kvůli informacím o kontaminované vodě v Tokiu na zpáteční cestě používat japonskou vodu a potraviny,“ dodává zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Robert Mikoláš, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme