Zaměstnanci německé Lufthansy stávkují, ruší se i lety do Česka a z něj

Německá společnost Lufthansa drasticky omezila provoz. Zrušila na 700 letů. Důvodem je varovná stávka odborů, která začala v pět hodin ráno a týká se většiny velkých německých letišť. Zrušeno je i 14 letů společnosti z pražského Letiště Václava Havla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lufthansa | Foto: Tomáš Adamec

Na internetových stránkách německého národního dopravce visí seznam všech letů, které Lufthansa zrušila. Týká se to naprosté většiny dopoledních vnitroněmeckých a evropských letů z Frankfurtu, Mnichova, Hamburku, Berlína, Düsseldorfu a Kolína. Mezikontinentálních spojů by se stávka dotknout neměla.

Většina cestujících se o stávce dozvěděla s předstihem, a tak využili možnosti let zrušit nebo si změnit letenku na další den. Chaos na německých letištích nepanuje, překvapeni jsou zejména cizinci. Některé vnitrostátní linky přemístila Lufthansa na železnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce zaměstnanců Lufthansy informovala zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová. Redaktor Martin Ježek zjištoval, jak stávka omezí provoz na Letišti Václava Havla v Praze

Stávka potrvá do dvanácté hodiny, zpoždění a výpadky některých linek přetrvají do večerních hodin. Mluvčí pražského Letiště Václava Havla Eva Krejčí informovala, že kvůli stávce bylo zrušeno šest odletů a šest příletů strojů společnosti Lufthansa a jednoho spoje Českých aerolinií.

Stávku vyhlásil odborový svaz Ver.di. Chce tak vyvinout tlak kvůli pátečnímu jednání o nových platových podmínkách. Pro 33 tisíc zaměstnanců požaduje zvýšení platů o 5,2 procenta a záruky zachování pracovních míst. Odmítá návrh vedení společnosti na zvýšení týdenního úvazku o jednu hodinu.

Zaměstnanci Lufhansy stávkovali už před půl rokem. Tehdy se jednalo o palubní personál, nyní se jedná o platových podmínkách pozemního personálu, především technického.

Lufthansa se dlouhodobě potýká s problémy. Nedaří se jí bojovat s konkurencí nízkonákladových společností a dotovaných aerolinek z oblasti Perského zálivu.

Klára Stejskalová, kko, bre, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme