Zaměstnanci palestinské samosprávy se dočkají svých platů

Vládnoucí palestinské hnutí Hamas během několika dnů vyplatí zaměstnancům samosprávy platy, které nedostali už tři měsíce. Hamas tak reagoval na včerejší demonstraci zaměstnanců palestinské samosprávy v Ramalláhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

členové bezpečnostní jednotky Hamasu | Zdroj: ČTK

Západní státy a USA řadí hnutí Hamas, které zvítězilo v lednových parlamentních volbách a sestavilo vládu, mezi teroristické organizace. Dárci proto pozastavili svou finanční pomoc samosprávě a Izrael přestal palestinské straně vyplácet vybrané daně a cla.

Hamasu se však podařilo i přes faktickou izolaci mezinárodního společenství získat finanční prostředky. Oficiální hlava Hamasu Chálid Mišaal exkluzivně pro Český rozhlas řekl: "Přesto jsme schopni tyto ztráty nahradit. Dostáváme pomoc od Arabů a muslimů, poskytlo ji Rusko a další země. V arabských zemích nám dávají peníze přímo do rukou, protože banky nás bojkotují a protože vědí, že je nezpronevěříme, a věří nám, stejně jako nám věří obyvatelé autonomie."

Hamas ale neblaze proslul sebevražednými atentáty, při kterých zahynuly stovky izraelských civilistů. "Nebojujeme proto, že bychom měli radost ze zabíjení, ale v sebeobraně, protože naše území je okupované. A jsme připraveni k dlouhodobému příměří a k vybudování státu ve hranicích před válkou v roce 1967. Žádáme Evropu, aby nás pochopila a obnovila svou pomoc," řekl Mišaal.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme