Zaměstnanci španělského královského dvora míří k stávce. Dotkne se i turistů

Nejen učitelé, lékaři nebo horníci se ve Španělsku bouří proti dopadům krize, zhoršujícím se pracovním podmínkám a vládním škrtům. Do stávky se teď poprvé chystají i zaměstnanci královského dvora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Museo del Prado (Madrid)

Museo del Prado (Madrid) | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Brian Snelson

S delší pracovní dobou, nižšími platy, kratší dovolenou, nebo s obtížně vyměnitelnými turnusovými službami se musely ve Španělsku smířit už tisíce zaměstnanců ve státní i soukromé sféře. Kvůli reformě pracovního trhu.

Krize si nevybírá, a tak na řadu nyní přišli i zaměstnanci královského dvora. Zaměstnanci se o škrtech dozvěděli už začátkem roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připravované stávce královského personálu mluvila ze Španělska Ľubica Zlochová

Proti avizovaným opatřením se hned bránili a zorganizovali protestní shromáždění. Už v prvním lednovém týdnu pohrozili stávkou.

Dnes se může i králův personál opřít o odbory a o kolektivní smlouvu. Stávkovat chtějí zaměstnanci španělského královského dvora v týdnu před Velikonocemi a hned dva dny - na Zelený čtvrtek a Velký pátek.

Zřejmě největším problémem je, že pod personál královského dvora patří i pracující v muzejních částech paláců. Jejich případná stávka by připravila stát o vysoké vstupné.

Citelnější by bylo, pokud by se zaměstnanci nesmířili jen s dvoudenní stávkou, ale organizovali by i mobilizace. O nich už hlasitě mluví. Ty by chtěli realizovat vždy v době pobytu zahraničních návštěv v Madridu.

Ľubica Zlochová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme