Zaměstnanci Uberu špehovali politiky, své bývalé partnery i Beyoncé, tvrdí bývalý vyšetřovatel

Nedostatečné zabezpečení osobních dat mělo zaměstnancům taxi služby Uber dovolit špehování politiků, bývalých partnerů i celebrit. Tvrdí to bývalý forenzní vyšetřovatel společnosti Samuel Ward Spangenberg. Ten se nyní s Uberem soudí, protože ho firma po upozornění na mezery v bezpečnosti vyhodila. Informace přinesl Guardian.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uber | Zdroj: Reuters

Zaměstnanci Uberu, přepravní společnosti, u které si lidé mohou odvoz objednat přes mobil, měli pravidelně zneužívat vlastní přístup k mobilní aplikaci ke špehování. Sledovali prý pohyb politiků, celebrit nebo třeba svých bývalých partnerů. Ve své výpovědi to tvrdí bývalý soudní vyšetřovatel Uberu Samuel Ward Spangenberg, který pracoval v týmu řešící krizovou komunikaci společnosti. Podle něj byla takto monitorována třeba i zpěvačka Beyoncé. O případu informoval server listu The Guardian.

Spanberg říká, že ho Uber propustil poté, co na nedostatky v bezpečnosti nahlas upozornil, kromě toho společnost žaluje i kvůli věkové diskriminaci. U soudu uvedl, že na zneužívání přístupu k datům upozornil vedení Uberu, a to včetně šéfa informační bezpečnosti Johna Flynna. Odpovědí na jeho obavy o bezpečnost ale bylo jen jeho propuštění, které přišlo za dalších 11 měsíců.

Spanbergova obvinění zveřejnilo Centrum pro investigativní zpravodajství (Centre for Investigative Reporting). Není to přitom poprvé, co byl Uber obviněn ze špatného nakládání se zákaznickými daty. V roce 2014 server Buzfeed zveřejnil informace o možné zneužitelnosti jeho aplikace, která dokáže sledovat pohyb osob.

Uber ve svém prohlášení médiím uvedl, že investice do své bezpečnosti stále zvyšuje. "Máme stovky bezpečnostních odborníků, kteří nepřetržitě pracují na ochraně našich dat. Všechna potenciální narušení jsou rychle a důkladně prošetřována,“ dodal.

Francouzský soud potrestal Uber pokutou. Přepravu prý provozovala nelegálně

Číst článek

Zároveň přepravní společnost uznala, že někteří zaměstnanci (údajně méně než 10 z nich) byli za zneužívání sledovací aplikace propuštěni. Uber už prý ale podnikl kroky k posílení bezpečnosti a zapracoval i opatření zabraňující špehování celebrit.

Informace o zneužívání přístupu k datům se objevily jen dva týdny poté, co Uber aktualizoval svou aplikaci, která nyní shromažďuje ještě více informací o svých uživatelích. Společnost uvedla, že nové techniky sběru lokalizačních dat, která jsou vysílána i 5 minut poté, co zákazník opustí vůz, budou použita ke zlepšení služeb. Aktualizace nyní čelí odporu ze strany některých uživatelů, kteří se větších oprávnění obávají.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme