Zaměstnavatel může monitorovat služební maily zaměstnanců, rozhodl Evropský soud

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku uznal právo zaměstnavatelů monitorovat internetovou komunikaci zaměstnanců. Rozhodl totiž případ propuštěného rumunského technika, který se domáhal práva na ochranu soukromého a rodinného života.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepřetržité kontrolování příchozích e-mailů nevede k větší produktivitě. Jen jsme více stresovaní

Nepřetržité kontrolování příchozích e-mailů nevede k větší produktivitě. Jen jsme více stresovaní | Foto: Free Digital Photos

Zaměstnanec soukromé firmy Bogdan Barbulescu si na žádost svého zaměstnavatele vytvořil účet v programu Yahoo Messenger, aby mohl komunikovat s klienty firmy.

Jeho zaměstnavatel ale zjistil, že si přes služební účet psal i s příbuznými a snoubenkou o osobních záležitostech, jako byl zdravotní stav nebo jeho sexuální život. Firma, která jeho komunikaci týden sledovala, ho proto propustila.

Barbulescu se domáhal u rumunských soudů zrušení ukončení pracovního poměru. Jeho zaměstnavatel podle něj porušil právo soukromou korespondenci. Jak rumunské soudy, tak Evropský soud pro lidská práva ovšem jeho argumenty neuznaly.

Podle štrasburského soudu firma neporušila práva zaměstnance, protože měla právo zjišťovat, jak její pracovník plní své povinnosti.

Rozsudky Evropského soudu pro lidská práva nejsou precedenty, nejsou závazné pro nikoho jiného než pro strany sporu, tedy v tomto případě pro Barbulesca a Rumunsko. V jiných případech ale k němu mohou soudy v Evropě přihlížet. Může to být vodítko k rozhodování podobného případu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme