Ukrajina se stala nejvíce zaminovanou zemí na světě. Výbušniny mohou být až na třetině území
Ukrajina se v důsledku ruské invaze a okupace stala největším zaminovaným územím na světě, uvádí ve zprávě nevládní organizace Globsec. Situace ve východoevropské zemi je podle organizace horší i než ve státech, které se potýkají s dlouhodobějšími konflikty, jako je Afghánistán či Sýrie.
Důkladně prozkoumat a zjistit, zda po sobě ruská armáda nenechala munici či výbušniny, je nyní potřeba téměř na třetině území Ukrajiny, na zhruba 174 000 kilometrech čtverečních.
Škrtidla, obvazy, ale také Land Rover. Dobrovolníci z Česka dovezli na Ukrajinu pomoc za devět milionů
Číst článek
Celkovou rozlohu zaminované oblasti je obtížné určit, píše Globsec, a to kvůli bojům a tomu, že je 18 procent ukrajinského území stále v držení Ruska.
Nejhůře zasažená ze všech Ukrajinou dosud osvobozených území je Charkovská a Chersonská oblast, kde ruští vojáci byli nasazení nejdéle.
Jednotky Moskvy z těchto území na severovýchodě a jihu Ukrajiny vyhnali loni v létě a na podzim ukrajinští vojáci při prvních dvou rozsáhlých protiofenzivách.
Práce na vyčištění území nyní podle zprávy Globsec pokračují „katastrofálně pomalu“. Od února 2015, kdy se už bojovalo na ukrajinském Donbasu, bylo v ukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti od min vyčištěno bezmála šest procent potenciálně nebezpečného území.
Úřady, zejména týmy ukrajinského ministerstva obrany a vnitra, s podporou nevládních organizací podle Globsec postupují při odklízení a kontrole území rychlostí 64 kilometrů čtverečních ročně.
Globsec také připomíná dřívější zprávy očitých svědků a ukrajinských představitelů, podle kterých ruští vojáci nastražili miny a další výbušná zařízení na nečekaná místa – na zvířata, do těl mrtvých vojáků, ale i na pole či podél silnic.