Zamořené město lásky. Paříž marně bojuje proti přemnoženým krysám

Francouzská metropole řeší závažný problém – sužují ji přemnožené krysy. Pařížané o ně každý den na ulicích doslova zakopávají a deratizátoři s mnohaletou praxí bijí na poplach. Hlodavci se ve městě čím dál častěji vyskytují i přes den a vyvolávají paniku, napsala o problému agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Paříži se krysy přemnožily | Foto: pixabay.com

Pařížská radnice tento týden otevřela jeden z parků u Tour Saint-Jacques nedaleko Seiny, aby novinářům předvedla nová opatření proti krysám. Hlodavci si lokalitu oblíbili a vyskytují se zde v hojném počtu. Ruch velkoměsta jim nevadí, hluk projíždějících aut jako by nevnímali. Navzdory plánům radnice se ale nezajímají ani o otrávené návnady a pasti, které tu deratizátoři nastražili.

Správce Patrick Lambin tu některá rána nachází třeba jen jednu krysu, která se do pasti chytila. Než se park v listopadu uzavřel, krysy prý „jako hrozny visely z odpadkových košů“ a vyvolávaly paniku.

Britové zahájí v jižním Atlantiku poslední pokus, jak vyhubit krysy na ostrově Jižní Georgie

Číst článek

Podle Lambina k jejich přemnožení přispěli i sami Pařížané a turisté, kteří na ulicích nechávali zbytky jídla a drobky jako krmení pro holuby.

Situace udivila i Gillese Demodice, za svou 39letou deratizérskou kariéru nic podobného neviděl. „Ještě pár let zpátky krysy přes den vidět nebylo. Teď jsou tu ve dne i v noci, zkrátka pořád. Takže je to celkem problém.“

Zároveň řekl, že regulace EU ohledně jedů a pastí, které se proti krysám smí používat, práci deratizátorů zkomplikovaly. Dříve třeba nechávali sušenky napuštěné jedem přímo v krysích příbytcích, což je účinně likvidovalo. Ale tato technika už není povolena.

Místo ní se například do keřů instalují černé plastové krabice s jedem, který ale hlodavci obvykle ignorují. „Je to mnohem méně efektivní způsob,“ dodal Demodice.

Kolik milionů krys Paříž obývá, se nikdo netroufá odhadovat. Podle Reynalda Baudeta, který pracuje v obchodě s přípravky na hubení škůdců a má v této oblasti 30letou praxi, může mít jeden krysí pár až stovky potomků. Populace těchto hlodavců tak může růst velmi rychle.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme