Zaorálek kritizoval v Izraeli výstavbu židovských osad na palestinském území

Výstavba židovských osad na palestinském území je podle českého ministra zahraničí zásadní překážkou pro mírové řešení sporů mezi Izralem a Palestinci. Lubomír Zaorálek z ČSSD svojí kritiku vyslovil přímo na jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahujem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek z ČSSD kritizoval budování osad během jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahujem

Lubomír Zaorálek z ČSSD kritizoval budování osad během jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahujem | Zdroj: ČTK

Lubomír Zaorálek zdůraznil, že Česká republika stejně jako Evropská unie chtějí mír, který povede ke vzniku dvou samostatných nezávislých států - Izraele a Palestiny.

Takový mír podle něj nabourávají jednostranné kroky, ať už je to ostřelování Izraele raketami radikálů, což český ministr označil za teroristické akty, ale současně i pokračující výstavba židovských osad na územích, která podle mezinárodního práva patří palestinské autonomii.

„Odmítáme všechny jednostranné kroky, které vytvářejí překážky mírovému procesu. A pokud dochází k pokračování osídlování oněch oblastí, které patří k palestinské autonomní správě, tak to je vlastně přímo torpédování toho procesu vytváření dvou samostatných států," uvedl Zaorálek.

Benjamin Netanjahu řekl, že i Izrael chce dvoustátní řešení. Z krachu mírových jednání ale obvinil palestinskou stranu, která se podle něj snaží svých cílů dosáhnout jednostranně přes OSN.

Zaorálek při společném jednání také Netanjahuovi nabídl Prahu jako místo pro jednání o nových možných aliancích a bezpečnostních zárukách, které Izraeli podle českého ministra zahraničí nabízí bouřlivé změny na Blízkém východě.

ČRo, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme