Zaorálek navštívil Gazu. Zaskočila ho pomalá obnova válkou poničeného území

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) navštívil Pásmo Gazy. V palestinské enklávě byl jako první takto vysoce postavený český politik. Zaorálka prý zaskočilo, jak pomalu se po válce mezi Izraelem a radikálním hnutí Hamás území obnovuje – asi sto tisíc lidí v Gaze je po loňských bojích stále bez domova.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Gaze

Návštěva českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Gaze | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli nedostatku materiálu se v Gaze nedaří ani rekonstrukce poničeného průmyslu a základní infrastruktury a problémem je i nezaměstnanost – asi 60 procent mladých obyvatel Gazy je bez práce.

Podle českého ministra zahraničí je právě obnova infrastruktury a zaměstnání mladých klíčem ke snížení radikalismu v oblasti.

„Ti mladí, nemají-li se tedy nakonec radikalizovat a někde se schovávat a odpalovat rakety, tak je třeba jim najít práci,“ poznamenal Zaorálek.

O tom, že radikální nálady mezi Palestinci jsou, svědčí i fakt, že Zaorálek do Gazy přijel jen den poté, co z něho radikálové odpálili další raketu na Izrael, konkrétně na oblast u Aškelonu.

Útok má zřejmě na svědomí skupina Omarovy brigády, která nehodlá respektovat příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás. Rakety vypálila již minulý týden.

I když cestou ke zmírnění napětí je podle šéfa české diplomacie pomoc Gaze, zároveň uznal, že je potřeba tuto pomoc kontrolovat, aby ji radikálové nezneužívali.

O možných řešeních řešení situace na palestinském území bude šéf Černínského paláce jednat zítra s novou izraelskou vládou premiéra Benjamina Netanjahua.

Zaorálek se domnívá, že nadstandardní vztahy České republiky s Izraelem, jeho návštěva Pásma Gazy nepoškodí. „Dokonce si dovolím říct, že cítím, že v tom máme podporu,“ řekl Zaorálek.

Má prý dojem, že jeho jednání s palestinskou stranou berou představitelé Izraele jako něco, co může mít za určitých okolností smysl i pro židovský stát.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme