Zaorálek navštívil Gazu. Zaskočila ho pomalá obnova válkou poničeného území

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) navštívil Pásmo Gazy. V palestinské enklávě byl jako první takto vysoce postavený český politik. Zaorálka prý zaskočilo, jak pomalu se po válce mezi Izraelem a radikálním hnutí Hamás území obnovuje – asi sto tisíc lidí v Gaze je po loňských bojích stále bez domova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Gaze | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli nedostatku materiálu se v Gaze nedaří ani rekonstrukce poničeného průmyslu a základní infrastruktury a problémem je i nezaměstnanost – asi 60 procent mladých obyvatel Gazy je bez práce.

Podle českého ministra zahraničí je právě obnova infrastruktury a zaměstnání mladých klíčem ke snížení radikalismu v oblasti.

„Ti mladí, nemají-li se tedy nakonec radikalizovat a někde se schovávat a odpalovat rakety, tak je třeba jim najít práci,“ poznamenal Zaorálek.

O tom, že radikální nálady mezi Palestinci jsou, svědčí i fakt, že Zaorálek do Gazy přijel jen den poté, co z něho radikálové odpálili další raketu na Izrael, konkrétně na oblast u Aškelonu.

Útok má zřejmě na svědomí skupina Omarovy brigády, která nehodlá respektovat příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás. Rakety vypálila již minulý týden.

I když cestou ke zmírnění napětí je podle šéfa české diplomacie pomoc Gaze, zároveň uznal, že je potřeba tuto pomoc kontrolovat, aby ji radikálové nezneužívali.

O možných řešeních řešení situace na palestinském území bude šéf Černínského paláce jednat zítra s novou izraelskou vládou premiéra Benjamina Netanjahua.

Zaorálek se domnívá, že nadstandardní vztahy České republiky s Izraelem, jeho návštěva Pásma Gazy nepoškodí. „Dokonce si dovolím říct, že cítím, že v tom máme podporu,“ řekl Zaorálek.

Má prý dojem, že jeho jednání s palestinskou stranou berou představitelé Izraele jako něco, co může mít za určitých okolností smysl i pro židovský stát.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme