Zaorálek se sešel s egyptským velvyslancem. Chce odškodnění a záznam pitvy ubodané Češky

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD si v pátek předvolal egyptského velvyslance v Praze Abderahmana Salaheldina Abderahmana. Na schůzce mu předal nótu, ve které žádá odškodnění pro rodinu Češky, která zemřela po útoku na pláži v Hurghadě.

Praha/Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Česko chce také záznam z pitvy, kterou ve čtvrtek provedl v Káhiře egyptský soudní znalec.

„Egyptský velvyslanec mi dnes potvrdil, že nám pitevní zprávu poskytne a zároveň přislíbil zasadit se o kompenzaci rodině zesnulé,“ uvedl po jednání ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Šéf české diplomacie se chce také v nebližších dnech sejít s rodinou zesnulé ženy. Podle dosavadních předběžných informací by mělo být tělo zesnulé ženy převezeno zpět do Česka přibližně v polovině příštího týdne.

„Velvyslanec by rád vyjádřil hlubokou soustrast rodině české občanky,“ uvedla pak egyptská ambasáda v Česku v tiskové zprávě.

Kvůli nejasným podrobnostem o útoku zaslala česká diplomacie do Egypta jednu nótu již ve středu. „Trváme na tom, že potřebujeme vědět, co se na pláži skutečně stalo," uvedl již dříve Zaorálek.

Egypt by měl podle ministra sdělit, zda šlo o ojedinělý čin, nebo naopak koordinovanou a připravovanou záležitost. „Potřebujeme vědět, jestli to byl teroristický útok a jaké bylo jeho pozadí," uvedl. Informace jsou důležité i pro Egypt, konstatoval Zaorálek. „Oni se na základě toho budou nějak chovat," dodal.

Podobné informace jako ministr zahraničí požadují vzhledem ke svým obětem i Němci, s kterými Česko svůj postup koordinuje, řekl Zaorálek. „Německá strana se obrátila na Egypt s podobnou záležitostí také. Je na Egyptu, jak rychle bude schopen odpovědět," uvedl.

Útok v Egyptě

Mladý Egypťan během útoku 14. července zabil dvě Němky a několik dalších žen pobodal. Na hotelovou pláž se podle všeho dostal tak, že si zakoupil vstupenku k jednodennímu využití.

U zraněné Češky měla léčba příznivý vývoj, v pondělí se ale projevilo multiorgánové selhání. Ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že žena je ve stavu klinické smrti a pacientčin oběh udržují už jen přístroje. Češka pak v noci na čtvrtek zemřela.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme