Zaorálek: Turisty evakuovat nebudeme, vojenský speciál je ale připraven

Ministerstvo zahraničí nechystá evakuaci Čechů, kteří jsou teď v Turecku. Při zhoršení situace ale může do oblasti poslat do dvou hodin vojenský speciál, řekl po jednání krizového štábu šéf diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická | Foto: Filip Jandourek

„Neříkám, že je to v této chvíli pravděpodobné, spíše předpokládáme, že se situace bude konsolidovat. Budeme ale připraveni na to, kdyby se to změnilo. Do dvou hodin jsme schopni vypravit letadlo, pokud by to bylo třeba. Takto jsme se domluvili s armádou,“ řekl ministr zahraničí.

Situace v přímořských letoviscích je podle ministra sice klidná, ale v zemi je nadále napjatá atmosféra a je třeba sledovat aktuální vývoj. Do některých míst by turisté neměli jezdit vůbec.

„Nedoporučujeme jezdit do jihovýchodního Turecka, do Ankary a do Istanbulu. Tam to pokládáme za nevhodné. Ten zbytek – nemáme informace, že se tam něco musí stát. Vyloučeno to ale není. Turecko je dnes ve složité situaci.“ řekl Zaorálek.

Turisté by se také podle ministerstva měli vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí, například tržištím. V zemi je v současnosti na sedm tisíc Čechů, všichni jsou podle dosavadních informací v pořádku.

Krizové linky, na které mohou turisté volat, budou dál v provozu. Číslo pro Ankaru je 0090 532 375 13 87 a pro Istanbul 0090 533 257 38 80. Během noci linky využila zhruba stovka turistů.

ČRo, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme