Zapáchající plyn, který unikl z francouzské chemické továrny, cítili až v Londýně

Nepříjemně páchnoucí plyn, který unikl z chemičky nedaleko Rouenu v Normandii, zamořil asi 120 kilometrů vzdálenou Paříž a vítr ho zanesl dokonce až do Anglie. Stěžovali si na něj lidé v hrabství Kent i na jihovýchodě Londýna. Úřady ujišťují, že plyn merkaptan není zdraví nebezpečný, obyvatele severozápadní Francie přesto zápach znepokojil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rafinérie v německém městě Leuna | Foto: Klára Stejskalová

Podle zástupce společnosti Lubrizol France, která chemičku provozuje, unikl plyn po neplánované chemické reakci v nádrži s merkaptanem už v pondělí ráno.

Provoz v továrně byl po inspekci ministerstev vnitra a životního prostředí přerušen, plyn tedy dále neuniká. Otázkou ovšem je, za jak dlouho se rozptýlí v ovzduší. V domech po obou stranách kanálu La Manche se proto nedoporučuje větrat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd informuje o úniku plynu z chemičky na severozápadě země

Někteří lidé v zasažené oblasti si dnes stěžovali na bolesti hlavy a nevolnost. Merkaptan totiž zapáchá jako shnilá vejce. Jedovatý ale podle oficiálních informací není a zdraví ohrožuje až ve velmi vysokých koncentracích, kdy je zároveň hořlavý.

Francouzské úřady situaci sledují, další opatření ale nepřijaly. Pouze byl zrušen očekávaný pohárový zápas mezi Rouenem a Olympiquem Marseille.

Merkaptan je bezbarvá organická sloučenina síry. Používá se jako přísada k zemnímu plynu, který je bez zápachu, aby bylo možné zaznamenat jeho případný únik.

Jan Šmíd, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme