Zapáchající plyn, který unikl z francouzské chemické továrny, cítili až v Londýně

Nepříjemně páchnoucí plyn, který unikl z chemičky nedaleko Rouenu v Normandii, zamořil asi 120 kilometrů vzdálenou Paříž a vítr ho zanesl dokonce až do Anglie. Stěžovali si na něj lidé v hrabství Kent i na jihovýchodě Londýna. Úřady ujišťují, že plyn merkaptan není zdraví nebezpečný, obyvatele severozápadní Francie přesto zápach znepokojil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rafinérie v německém městě Leuna | Foto: Klára Stejskalová

Podle zástupce společnosti Lubrizol France, která chemičku provozuje, unikl plyn po neplánované chemické reakci v nádrži s merkaptanem už v pondělí ráno.

Provoz v továrně byl po inspekci ministerstev vnitra a životního prostředí přerušen, plyn tedy dále neuniká. Otázkou ovšem je, za jak dlouho se rozptýlí v ovzduší. V domech po obou stranách kanálu La Manche se proto nedoporučuje větrat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd informuje o úniku plynu z chemičky na severozápadě země

Někteří lidé v zasažené oblasti si dnes stěžovali na bolesti hlavy a nevolnost. Merkaptan totiž zapáchá jako shnilá vejce. Jedovatý ale podle oficiálních informací není a zdraví ohrožuje až ve velmi vysokých koncentracích, kdy je zároveň hořlavý.

Francouzské úřady situaci sledují, další opatření ale nepřijaly. Pouze byl zrušen očekávaný pohárový zápas mezi Rouenem a Olympiquem Marseille.

Merkaptan je bezbarvá organická sloučenina síry. Používá se jako přísada k zemnímu plynu, který je bez zápachu, aby bylo možné zaznamenat jeho případný únik.

Jan Šmíd, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme