Tisíce domácností v západní Austrálii zůstaly bez proudu. Podle úřadů jde o ‚desetiletou bouři‘

Asi 50 000 domácností a podniků na západě Austrálie se v neděli ocitlo bez proudu v důsledku silné bouře na pobřeží provázené poryvy větru o více než stokilometrové rychlosti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předpověď podle BBC počítá s přívalovými lijáky, prudkým vichrem a až osm metrů vysokými vlnami. Ilustrační foto | Foto: Edwin van Bruggen | Zdroj: Reuters

Ty očekávaly, že se situace bude s postupem bouře směrem na město Perth zhoršovat. Jon Bromhall z úřadu pro mimořádné situace státu Západní Austrálie prohlásil, že taková bouře udeří jednou za deset let.

„Normálně naše bouře pocházejí z jihozápadu, ale tato přijde ze severozápadu. Vyzkouší pevnost lidských obydlí, přístřešků a všech nezajištěných předmětů. Žádáme proto lidi, aby zabezpečili majetek a ujistili se, že je vše připevněné,“ vybídl v předstihu.

V Perthu, které je správním střediskem Západní Austrálie, bouře postihla dodávky elektřiny pro asi 37 000 domácností a podniků. Energetická společnost uvedla, že některé domácnosti zůstanou bez elektřiny přes noc, protože místy opraváři nemohli opravit síť.

Meteorologové předpokládají, že nejhorší počasí postihne Perth v noci na pondělí a přetrvá až do pondělního odpoledne. Předpověď podle BBC počítá s přívalovými lijáky, prudkým vichrem a až osm metrů vysokými vlnami. Vichr na pobřeží může dosahovat rychlosti až 130 kilometrů za hodinu a místy naprší až deset centimetrů srážek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme