Západ by měl rychle hledat alternativu ropy, tvrdí bývalý šéf CIA

Západ si neví rady s Blízkým východem, protože je závislý na jeho ropě. A čím je naše závislost silnější, tím větší nebezpečí pro nás blízkovýchodní režimy představují. Asi tak je možné shrnout hlavní tezi, kterou razí bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby CIA James Woolsey.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modlitba muslimů před mešitou v Arafatu nedaleko Mekky v Saúdské Arábii

Modlitba muslimů před mešitou v Arafatu nedaleko Mekky v Saúdské Arábii | Zdroj: ČTK

Pokud si vyspělé státy najdou náhradní paliva pro svá auta, pomohou tím podle Woolseyho nejen sobě, ale také utlačovaným obyvatelům Blízkého východu.

To platí i pro Írán, o jehož jaderném programu dnes mají začít přelomová mezinárodní jednání v Bagdádu. Woolseyho argumenty zaznamenal v Jeruzalémě blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček.

„Prosazuji rozbití ropného kartelu OPEC. Cokoli z toho vznikne, bude každopádně lepší, než to, co máme dnes. Podřizovat se dál těmto zemím znamená i to, že Írán má našlápnuto k jaderné bombě, a sunnitské arabské státy by ho v případě jejího sestrojení okamžitě následovaly,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

S bývalým ředitelem CIA Jamesem Woolseym hovořil v Jeruzalémě blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

James Woolsey patřil v čele CIA k jestřábům americké politiky. Ani po odchodu do soukromé sféry se moc nechce bavit o tom, že řadu problémů na Blízkém východě spustili sami Američané. Například válkou proti ropnému Iráku, kterou založili na smyšlenkách o Saddámových zbraních hromadného ničení.

Hlavní viníky krize hledá Woolsey v Orientu: „Není vůbec náhoda, že ze čtyřiceti nejméně svobodných zemí světa, tedy skutečných diktatur a autokratických monarchií, tvoří více než polovinu ropné státy. A pokud tyto země díky příjmům z ropy ještě více bohatnou, čerpají z toho pouze vládnoucí elity. A jejich režimy se stávají ještě více autoritářské.“

James Woolsey se to snaží doložit na příkladu Saúdské Arábie. Ta se stále těší přízni amerických vlád, ačkoli rijádský režim má často hodně odlišné zájmy.

„V Saúdské Arábii žije něco mezi jedním a dvěma procenty světové muslimské populace. Saúdové ale ovládají devadesát procent islámských institucí ve světě. Takže v náhodně vybrané madrase, ať už na západním břehu Jordánu, v Pákistánu nebo třeba v Severní Virginii se nevyučuje umírněný, otevřený islám, ale jeho vahhábistická verze ze Saúdské Arábie,“ upozorňuje.

Současnou situaci si už nemůžeme dovolit

Západ potřebuje ropu hlavně v dopravě, protože v energetice má i řadu jiných zdrojů. James Woolsey proto nabádá, aby západní společnost začala rychle hledat jiná paliva. Za příklad dává Brazílii, která masivně přešla k etanolu vyráběnému z cukrové třtiny:

„Kdybychom všichni měli možnost zvolit, jestli si do nádrže budeme tankovat etanol, metanol nebo benzin, podařilo by se monopol ropných produktů v dopravě zlomit.“

Vybídl jsem tedy bývalého šéfa CIA, aby zaspekuloval, jaké dopady by to mělo pro Blízký východ, kdyby Západ skutečně jednou přestal ropu úplně potřebovat.

„Bylo by to něco, co by třeba Saúdská Arábie uvítala? Rozhodně ne! Pro režimy zvyklé jen sedět a vybírat peníze za ropu, kterou si cizinci načerpají, by to znamenalo hodně drsné přechodné období. Možná i krvavé nepokoje, převraty a podobně. Pokračování současné situace už si ale nemůžeme dovolit!“ dodává.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme