Západ čelí nové kritice syrského režimu za podporu povstalců

Sýrie a Írán ostře odsoudily plány západních zemí rozšířit podporu syrským povstalcům. Šéf americké diplomacie John Kerry prohlásil, že Washington dá na tyto účely 60 miliónů dolarů, i když se za ně prý nemají nakupovat zbraně. Evropská unie zase zmírnila embargo, aby mohli povstalci dostávat například opancéřovaná auta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým ministrem zahraničí USA bude John Kerry

Novým ministrem zahraničí USA bude John Kerry | Zdroj: Reuters

Je to podpora teroristům, kteří zabíjejí syrské civilisty. I takové obvinění zaznělo z úst syrského minstra zahraniční Valída Muallima.

Spolu se svým íránským kolegou Alím Akbarem Sálehím obvinil Západ z používání dvojího metru. Zatímco totiž Američané i Evropská unie stále více podporují rebely, ve stejné době kritizují státy, které naopak stojí za režimem syrského prezidenta Bašára Asada, tedy například Írán.

Šéf íránské diplomacie také prohlásil, že Bašár Asad zůstane v čele Sýrie přinejmenším do voleb v příštím roce.

Americká pomoc našla kritiky i na straně rebelujících syřanů. Kerry veřejně přislíbil pouze nevojenskou pomoc. Rebelové vzkázali, že nepotřebují obvazy, ale zbraně proti režimu prezidenta Asada.

Konflikt v Sýrii už si vyžádal asi 70 tisíc lidských životů.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme