Západ je rozhořčen zablokováním rezoluce o Sýrii

Syrští povstalci obsadili pohraniční posty s Tureckem a Irákem. Klíčové pozice obsadili den poté, co v Damašku při bombovém útoku zahynuli tři vysocí představitelé syrského ministerstva obrany. Diplomatické úsilí o vyřešení krize v Sýrii mezitím uvázlo na mrtvém bodě. Rusko a Čína v Radě bezpečnosti OSN zablokovaly rezoluci vyzývající k tvrdším sankcím vůči syrskému režimu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilnosti v syrském Damašku

Násilnosti v syrském Damašku | Zdroj: ČTK

Na Moskvu i Peking se za zablokování rezoluce, která hrozila režimu v Damašku nevojenskými sankcemi, snesla mezinárodní kritika. Spojené státy varovaly, že Rada bezpečnosti zcela selhala v nejdůležitějším bodě své agendy. Britský velvyslanec při OSN zase obvinil obě země z podpory brutálního režimu.

„Rozhodnutí Ruska a Číny vetovat tuto rezoluci je neomluvitelné a neobhajitelné. Obě země souhlasily s podmínkami mírového plánu, ale nedělají nic proto, aby se skutečně uvedl v život. Otočili se zády k syrskému lidu v hodině jeho největší nouze."

Ruští představitelé dál hájí veto argumentem, podle něhož rezoluce otevírá cestu vnějšímu vojenskému zásahu v Sýrii. Diplomaté teď intenzivně jednají o tom, jak prodloužit mandát pozorovatelské mise OSN, která má dohlížet na dodržování zatím neexistujícího příměří a politického řešení konfliktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kužvart z Asociace pro mezinárodní otázky v rozhovoru pro Rádio Česko.mp3

Podle slov Jana Kužvarta z Asociace pro mezinárodní otázky jsou syrští civilisté ohroženi tak jako tak, i kdyby se velmoci v Radě bezpečnosti na něčem dohodly.

„Nemyslím si, že něco takového by situaci v těchto chvílích v dokázalo zastavit. Eskalace bude pokračovat dál, bude čím dál tím víc vnitřních uprchlíků i uprchlíků mimo Sýrii. A není momentálně v silách Mezinárodního společenství konflikt žádným způsobem zmírnit.“

Pákistán připravil alternativní rezoluci, která by se mohla stát přijatelnější pro Rusko i Čínu.

„Návrhy Pákistánu směřovaly k tomu, aby byla pouze prodloužená pozorovatelská mise OSN a nebylo to spojeno s tím, že například budou zavedeny tvrdé sankce, pokud syrský režim neomezí používání těžkých zbraní nebo neomezí míru násilí, kterou uplatnil vůči opozici. Proto by to možná bylo přijatelnější pro Rusko a Čínu,“ říká Jan Kužvart.

„Ale znovu bych zdůraznil to, co jsem říkal na úvod, že si nemyslí,, že to co se dohodne na půdě OSN bude mít v tuto chvíli reálný dopad na situaci v Sýrii,“ dodává.

Lenka Kabrhelová, Martina Mašková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme