Západ jednal o afghánském míru s falešným vůdcem Tálibánu

Západní tajné služby doporučily afghánskému prezidentovi Hámidu Karzáímu podvodníka. O skandálu informuje britský deník Guardian a americký Washington Post. V létě falešný vůdce Tálibánu dostal desítky tisíc dolarů jako pobídku k dalším rozhovorům. Nadějné mírové rozhovory s povstaleckým Tálibánem se tak v Afghánistánu mění ve frašku a blamáž západních tajných služeb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina

Krajina | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Západ se radoval z mírových rozhovorů s mullou Mansúrem, zástupcem nejvyššího tálibánského vůdce. Ve skutečnosti šlo o prodavače zeleniny z pákistánské Kvéty.

Kontakty schválil na jaře tehdejší velitel jednotek Severoatlantické aliance, americký generál McChrystal. Zákulisní přípravy zase dostala na starost britská tajná služba MI6. Také do Kábulu vezlo podvodníka britské vojenské letadlo.

Po celou dobu existovaly určité pochyby o postavení údajného mully Mansúra. Jak ale uvádí Guardian, západní špióni, generálové a politici se nakonec nechali unést vidinou konce války a zcela ztratili ostražitost.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme