Západ Kanady pustoší stovky požárů

Divoké lesní požáry na západním pobřeží Kanady stále sílí. V tuto chvíli jich zuří na 350. Nejhůře postižená provincie, Britská Kolumbie, přitom už nyní hlásí nejtěžší škody za posledních 50 let. Plameny strávily již přes 40.000 hektarů lesa, jeden člověk přišel o život a na deset tisíc jich muselo opustit své domovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hašení lesního požáru | Zdroj: ČTK

Ministerský předseda kanadské provincie Britská Kolumbie Gordon Campbell vyhlásil již dříve v celé oblasti stav nouze. Nejhorší situace je kolem města Kamloops, které bylo celé evakuováno. V pátek večer místního času se živel prodral doslova k jeho branám. Plameny se místy šíří až pětikilometrovou rychlostí za hodinu.

Hasičské sbory na boj s požáry, odstartovanými převážně lidskou neopatrností, už několik dní zdaleka nestačí. Na pomoc proto o víkendu dorazily posily z Alberty a Ontaria. Zároveň se po bok požárníků postavili i vojáci z lehké pěchoty princezny Patricie, jejíž členové jsou mimo jiné nasazováni i v Afghánistánu.

Přesto se výrazný obrat k lepšímu v nejbližších dnech nečeká. Sousední americký stát Washington nezvládá požár na svém území a plameny se blíží ke Kanadě i z této strany. Počasí navíc úspěšnému boji s plameny také nepřeje. Předpověď zatím neslibuje větší dešťové srážky, které by k uhašení požárů napomohly.

Roman Chlupatý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme