Západ odsoudil severokorejskou nukleární zkoušku. KLDR hrozí další

Západ v čele se Spojenými státy odsoudil včerejší severokorejský jaderný test. Zbrojní program Severokorejců je podle amerického prezidenta Baracka Obamy hrozbou nejen pro bezpečnost USA. Mezinárodní společenství by proto mělo na výhružky KLDR reagovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jaderný test KLDR reagovali také jihokorejští aktivisté

Na jaderný test KLDR reagovali také jihokorejští aktivisté | Zdroj: Reuters

Jak uvedla severokorejská státní media, včerejší zkouška byla reakcí na bezohledné nepřátelství Spojených států. Pchjongjang proto ve svém jaderném programu plánuje pokračovat.

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je nový test hrozbou pro regionální stabilitu a vyžaduje odpověď ze strany mezinárodního společenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakci světa na jadernou zkoušku Severní Koreje mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zahraniční komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová potvrdila, že Američané a jejich spojenci proto chtějí prosadit zpřísnění sankcí vůči KLDR z let 2006 a 2009.

V minulosti se už vyzkoušely různé typy sankcí.

„Jak vidno, na Severní Koreu nezabraly. Kdyby bývaly zabraly, tak by Korea neudělala třetí jaderný test a nevyhrožuje tím, že bude dělat další a další jaderné zkoušky,“ říká zahraniční komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Podle něj je to mimo jiné tím, že je Severní Korea izolovanou zemí, která stojí mimo světové hospodářství.

„A najít takový typ sankcí, který by ji nějak ohrozil, přiměl ji změnit jednání a přitom se dotkl jenom jeho vedení, ale nepoškodil prosté Severokorejce, kterým se už tak žije špatně, je velmi obtížný úkol,“ domnívá se Slezák.

Lidé v Soulu protestují proti jaderným testům Severní Koreje | Foto: Reuters

Severní Korea je stát, který má nepředvídatelnou zahraniční politiku a svým nepřátelům vyhrožuje fyzickým zničením.

„Severní Korea velmi dlouho piluje svůj raketový program a nikdo neví, co by z toho mohlo vzejít. Zda severokorejský režim nebude v pokušení uchránit si poslední zbytky moci tím, že zahájí nějakou zahraniční agresi. To už se také v minulých letech stalo,“ vysvětluje komentátor.

Může se tak stát, že i sousedé - Jižní Korea a Japonsko - si mohou pořídit jadernou pumu.

„Jižní Korea a Japonsko pokročily ve svém prozatím mírovém programu tak daleko, že pro ně by zřejmě nebylo příliš obtížné pořídit si jadernou pumu, kdyby se pro to rozhodly,“ myslí si Slezák.

KLDR provedla historicky třetí pokusný jaderný výbuch | Foto: ČTK

Milan Slezák, Kateřina Procházková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme