Západ varoval Bělehrad před násilím vůči lidu

Německý kancléř Gerhard Schröder, americký prezident Bill Clinton a britský premiér Tony Blair dnes vyjádřili podporu Jugoslávcům, kteří demonstrují za odstoupení prezidenta Slobodana Miloševiče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schröder vyzval jugoslávské bezpečnostní síly, aby nestřílely na vlastní lidi, a varoval, že násilí v Bělehradě by mohlo vyvolat "odpor" mezinárodního společenství. Na adresu jugoslávské policie a armády kancléř řekl, že použití síly by byla katastrofa, avšak vyjádřil naději, že bude nalezeno mírové řešení. Americký prezident Clinton ve Washingtonu prohlásil, že Spojené státy podporují "demokracii a vůli srbského lidu", který demonstruje za Miloševičovo odstoupení. Zdůraznil však, že USA v Jugoslávii vojensky nezasáhnou. "Jde nám jen o to, aby měl srbský lid právo zvolit si svobodně vlastní představitele," dodal prezident.

Britský premiér Blair v Londýně naléhavě vyzval Miloševiče, aby zabránil krveprolití a odstoupil. "Verdikt lidí ve volbách je jasný. Verdikt lidí v ulicích je jasný. Poselství adresované Miloševičovi je jasné," řekl Blair. Apeloval na jugoslávského prezidenta, aby nečekal, až vypukne zabíjení a zkáza. "Váš čas vypršel. Odejděte," prohlásil.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme