Západ varoval Bělehrad před násilím vůči lidu

Německý kancléř Gerhard Schröder, americký prezident Bill Clinton a britský premiér Tony Blair dnes vyjádřili podporu Jugoslávcům, kteří demonstrují za odstoupení prezidenta Slobodana Miloševiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schröder vyzval jugoslávské bezpečnostní síly, aby nestřílely na vlastní lidi, a varoval, že násilí v Bělehradě by mohlo vyvolat "odpor" mezinárodního společenství. Na adresu jugoslávské policie a armády kancléř řekl, že použití síly by byla katastrofa, avšak vyjádřil naději, že bude nalezeno mírové řešení. Americký prezident Clinton ve Washingtonu prohlásil, že Spojené státy podporují "demokracii a vůli srbského lidu", který demonstruje za Miloševičovo odstoupení. Zdůraznil však, že USA v Jugoslávii vojensky nezasáhnou. "Jde nám jen o to, aby měl srbský lid právo zvolit si svobodně vlastní představitele," dodal prezident.

Britský premiér Blair v Londýně naléhavě vyzval Miloševiče, aby zabránil krveprolití a odstoupil. "Verdikt lidí ve volbách je jasný. Verdikt lidí v ulicích je jasný. Poselství adresované Miloševičovi je jasné," řekl Blair. Apeloval na jugoslávského prezidenta, aby nečekal, až vypukne zabíjení a zkáza. "Váš čas vypršel. Odejděte," prohlásil.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme