Západ začal nabádat egyptský režim k umírněnosti

Egypt se stal po Tunisku další arabskou zemí, kde desítky tisíc obyvatel už druhý den demonstrují proti vládě. Zatím jsou čtyři mrtví. Při největších protestech za posledních třicet let se lidé dožadují odchodu prezidenta Husního Mubáraka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policistů je v centru Káhiry mnohem víc než obvykle.

Policistů je v centru Káhiry mnohem víc než obvykle. | Foto: Eva Petrlíková

Prezident se dosud těšil podpoře Spojených států i evropských zemí. Teď Západ začal nabádat egyptský režim k umírněnosti.

Podle Evropské unie jsou nepokoje výrazem touhy Egypťanů po změně. Spojené státy vzkázaly, že Káhira má vzácnou příležitost naslouchat přání obyvatel. A podle Berlína je respektování lidských práv nejlepší zárukou stability.

Francouzská ministryně zahraničí Alliot-Mariová prohlásila, že lidé by měli mít možnost demonstrovat, aniž by je někdo ohrožoval na životě. Právě ona přitom nedávno na záchranu tuniského režimu navrhovala, aby Francie vycvičila tuniské zásahové jednotky k ještě efektivnějšímu potlačování demonstrací.

Protivládní protesty v Egyptě už stály život čtyři lidi. V ulicích Káhiry, kde policie ještě v noci zasahovala proti demonstrantům, se situace zklidnila.

V Egyptě je nyní několik stovek českých turistů. České ministerstvo zahraničí pro ně v tuto chvíli podle mluvčího Víta Koláře žádné zvláštní doporučení nemá.

„Ministerstvo zahraničí vyhodnocuje situaci v Egyptě, především v hlavním městě Káhiře. Zatím nevydalo žádné speciální varování pro cesty do Egypta. Platí taková ta obecná varování, doporučení před cestami do Egypta, které máme na našich webových stránkách,“ uvedl Vít Kolář.

Tereza Tomášková, Břetislav Tureček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme