V západní a střední Africe bylo za pět let naverbováno k boji 21 tisíc dětí, vyplývá ze zprávy UNICEF

V západní a střední Africe v minulých pěti letech armády a ozbrojené skupiny naverbovaly do svých řad 21 tisíc dětí. Za totéž období bylo v tomto regionu vystaveno sexuálnímu násilí přes 2200 dětí. Ve zprávě o situaci dětí v zemích západní a střední Afriky, kde přibývá ozbrojených konfliktů, to napsal Dětský fond OSN (UNICEF).

Ougadougou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v západní a střední Africe jsou verbováni k boji a čelí i sexuálnímu násilí, vyplývá z dat OSN | Foto: Lars Plougmann (Flickr.com) | Zdroj: CC BY-SA 2.0

Pracovníci fondu také zjistili, že bylo od roku 2016 v regionu západní a střední Afriky uneseno 3500 dětí, což je druhý nejvyšší počet dětských únosů na světě připadajících na určitou oblast.

‚Z dětí jsou digitální otloukánci.‘ OSN upravuje úmluvu pro práva dětí v digitálním světě

Číst článek

Marie-Pierre Poirierová, která vede regionální pobočku UNICEF pro střední a západní Afriku, řekla, že násilí na dětech v této oblasti v minulých pěti letech o 50 procent přibylo. „Počty a vývoj jsou pro současnou generaci dětí i pro tu budoucí krajně znepokojující,“ řekla.

OSN zavedla systém monitorování vážných případů násilí spáchaných na dětech v roce 2005. Řadí k nim verbování k boji, únosy, znásilnění a útoky na školy a nemocnice.

V tomto regionu jsou postiženy mimo jiné Burkina Faso, Středoafrická republika, Kamerun, Čad, Kongo, Mali, Mauritánie a Niger. Násilí tam má ničivé humanitární důsledky pro děti a celé komunity, přičemž situaci umocňuje pandemie covidu-19. Humanitární pomoc potřebuje 57 milionů dětí; tento údaj se vlivem šíření koronaviru od loňska zdvojnásobil.

Děti v Latinské Americe nechodí kvůli covidu do školy. UNICEF varuje, že miliony se tam už možná nevrátí

Číst článek

Podle zprávy UNICEF je situace v této oblasti znepokojivá už delší dobu, ale za poslední sledované období se v ní nově objevily Burkina Faso a země kolem Čadského jezera (Niger, Nigérie, Kamerun a Čad).

V Burkina Fasu se letos oproti loňsku počet dětí naverbovaných do bojů znásobil pětkrát. Při červnovém útoku, při němž bylo v Burkina Fasu zabito 160 lidí, bylo možné mezi radikály vidět děti volající při pálení domů Alláhu akbar.

UNICEF vyzval bojující strany, aby se vyhýbaly násilnostem na dětech a aby byli ti, kdo se jich dopouští, pohnáni k odpovědnosti. UNICEF tvrdí, že potřebuje k ochraně dětí při mimořádných událostech ve střední a západní Africe 92 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun), z nichž zajištěna je jenom polovina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme