V západní a střední Africe bylo za pět let naverbováno k boji 21 tisíc dětí, vyplývá ze zprávy UNICEF

V západní a střední Africe v minulých pěti letech armády a ozbrojené skupiny naverbovaly do svých řad 21 tisíc dětí. Za totéž období bylo v tomto regionu vystaveno sexuálnímu násilí přes 2200 dětí. Ve zprávě o situaci dětí v zemích západní a střední Afriky, kde přibývá ozbrojených konfliktů, to napsal Dětský fond OSN (UNICEF).

Ougadougou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v Malawi. (Ilustrační snímek)

Děti v západní a střední Africe jsou verbováni k boji a čelí i sexuálnímu násilí, vyplývá z dat OSN | Foto: Lars Plougmann (Flickr.com) | Zdroj: CC BY-SA 2.0

Pracovníci fondu také zjistili, že bylo od roku 2016 v regionu západní a střední Afriky uneseno 3500 dětí, což je druhý nejvyšší počet dětských únosů na světě připadajících na určitou oblast.

‚Z dětí jsou digitální otloukánci.‘ OSN upravuje úmluvu pro práva dětí v digitálním světě

Číst článek

Marie-Pierre Poirierová, která vede regionální pobočku UNICEF pro střední a západní Afriku, řekla, že násilí na dětech v této oblasti v minulých pěti letech o 50 procent přibylo. „Počty a vývoj jsou pro současnou generaci dětí i pro tu budoucí krajně znepokojující,“ řekla.

OSN zavedla systém monitorování vážných případů násilí spáchaných na dětech v roce 2005. Řadí k nim verbování k boji, únosy, znásilnění a útoky na školy a nemocnice.

V tomto regionu jsou postiženy mimo jiné Burkina Faso, Středoafrická republika, Kamerun, Čad, Kongo, Mali, Mauritánie a Niger. Násilí tam má ničivé humanitární důsledky pro děti a celé komunity, přičemž situaci umocňuje pandemie covidu-19. Humanitární pomoc potřebuje 57 milionů dětí; tento údaj se vlivem šíření koronaviru od loňska zdvojnásobil.

Děti v Latinské Americe nechodí kvůli covidu do školy. UNICEF varuje, že miliony se tam už možná nevrátí

Číst článek

Podle zprávy UNICEF je situace v této oblasti znepokojivá už delší dobu, ale za poslední sledované období se v ní nově objevily Burkina Faso a země kolem Čadského jezera (Niger, Nigérie, Kamerun a Čad).

V Burkina Fasu se letos oproti loňsku počet dětí naverbovaných do bojů znásobil pětkrát. Při červnovém útoku, při němž bylo v Burkina Fasu zabito 160 lidí, bylo možné mezi radikály vidět děti volající při pálení domů Alláhu akbar.

UNICEF vyzval bojující strany, aby se vyhýbaly násilnostem na dětech a aby byli ti, kdo se jich dopouští, pohnáni k odpovědnosti. UNICEF tvrdí, že potřebuje k ochraně dětí při mimořádných událostech ve střední a západní Africe 92 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun), z nichž zajištěna je jenom polovina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme