Západní politici oceňují klidný průběh voleb v Iráku

Iráčané navzdory násilí udělali velký krok kupředu v obtížném budování své země. Těmito slovy ocenil americký prezident Barack Obama průběh parlamentních voleb v Iráku. Jak dodal, Iráčané vzali osud země do vlastních rukou. Při nedělních násilnostech zahynulo nejméně 35 lidí a stovka dalších utrpěla zranění. Celkově ale hlasování proběhly v klidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Iráku | Zdroj: ČTK

Iráčané šli k urnám i přes útoky radikálů. Včera zemřelo nejméně 35 lidí v Bagdádu, ale i ve městech Mosul, Fallúdža, Bakúba a Samarra. Irácký premiér Núrí Málikí nazval útoky pouhým hlukem, který měl voliče dojmout, ale neodradil.

V iráckém Kurdistánu proběhly volby ještě klidněji, než ve zbytku země. "Obyvatelstvo je zde poměrně homogenní a nebezpečí teroristických útoků minimální," říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, který právě v Kurdistánu volby sledoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu voleb v Iráku mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, který volby sledoval v iráckém Kurdistánu.

Noc po hlasování přinesla v Kurdistánu více střelby, než nedělní útoky radikálů. Střílením do vzduchu a oslavným troubením reagovali obyvatelé Kurdistánu na výsledky, ačkoli ještě žádné neznali. Oficiální čísla přijdou možná až za několik dní, spekulace o triumfu jejich stran ale vyhnala do ulic tisíce lidí z různých protichůdných táborů.

Kromě Obamy klidný průběh voleb zatím neoficiálně oceňuje i řada západních činitelů a pozorovatelů přímo v Iráku. Otazník ale visí nad účastí voličů. Podle některých předběžných náznaků dosáhla jen 60 procent, což je o patnáct procentních bodů méně než v předchozích parlamentních volbách.

Ovlivní odchod Američanů i těžbu ropy

Hlasování nebylo důležité jen pro složení příštího iráckého parlamentu. Pro Spojené státy má být zase hlasování ukazatelem, jestli opravdu mohou z Iráku podle plánu stáhnout všech svých sto tisíc vojáků.

"Podle Obamy Irák prokázal, že již disponuje dostatečnými bezpečnostními silami, což byla jedna z věcí, kterou Američané argumentovali, když zveřejnili harmonogram odchodu jejich vojáků z Iráku. Do letošního srpna má odejít 50 tisíc příslušníků bojových jednotek, zbývajících 50 tisíc má zůstat do konce roku 2011 už jen v roli poradců Iráčanů pro bezpečnost," dodává zpravodaj Českého rozhlasu v Iráku Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu poměrně klidného průběhu iráckých voleb na ekonomiku státu mluvil na Rádiu Česko Madžíd Toma, projektový manažer Svazu průmyslu pro oblast Blízkého východu a severní Afriky.

"Doufám, že tyto volby přispějí bezpečnostní situace v Iráku, což pozitivně ovlivní i těžbu ropy, na které jsou příjmy Iráku závislé," uvádí Madžíd Toma, projektový manažer Svazu průmyslu pro oblast Blízkého východu a severní Afriky, který se v iráku narodil, ale již dvacet let žije v České republice.

Dobrá bezpečnostní situace je totiž předpokladem toho, aby země, která má třetí největší zásoby ropy na světě, dokázala této své výhody využít. Irák v tuto chvíli těží jen 2,4 milionu barelů ropy denně. V případě postupné politické stabilizace by to přitom do deseti let mohl být až čtyřnásobek tohoto objemu.

Martina Mašková, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme