Západní velmoci uvítaly schválení rezoluce proti KLDR

S nadšením přivítaly západní velmoci přijetí sankcí proti Severní Koreji. Rezoluce číslo 1718 Rady bezpečnosti OSN zakazuje obchodování se zbraněmi a jejich dovoz do této země, dále vyzývá ke zmrazení zahraničních účtů představitelů režimu Kim Čong-ila i firem spojených s jeho jaderným a raketovým programem. Rada bezpečnosti tak trestá Pchjongjang za jeho pondělní atomovou zkoušku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Jaderný test ohrozil mezinárodní mír a bezpečnost, stojí v rezoluci, pro kterou hlasovalo i všech pět států s právem veta, tedy včetně Číny a Ruska.

Peking a Moskva ale nesouhlasily s možností použití síly vůči režimu Kim Čong-ila, přesto jsou sankce dosud nejostřejší reakcí vůči Severní Koreji v historii.

Sankce zahrnují zákaz obchodování se zbraněmi hromadného ničení a balistickými střelami i technologiemi vedoucími k jejich výrobě. V případě jejich stoprocentního plnění by zcela přerušily hlavní zdroj příjmů Pchjongjangu.

Rezoluce umožňuje i prohledávání podezřelých nákladních lodí směřujících z i do Severní Koreje, i když Čína dala najevo, že tento bod nebude uplatňovat. Sankce se ale týkají například i importu luxusního zboží, včetně drahých koňaků a vín určených výlučně pro Kim Čong-ila.

Americký prezident George Bush ocenil rychlost a rozhodnost, s jakou Rada bezpečnosti přijala upravený americký návrh rezoluce. Označil jednomyslné hlasování za důkaz toho, že celý svět je jednoznačně proti jaderným zbraním na Korejském poloostrově.

Rezoluci přivítal i zástupce Číny, která je jinak spojencem Severní Koreje. Velvyslanec Wang řekl, že rezoluce je vyváženým a konstruktivním dokumentem. Upozornil ale, že se všechny strany musejí vyvarovat eskalace napětí.

Severní Korea dokument odmítla. Velvyslanec Pak Gil Yon v OSN ihned po hlasování Rady bezpečnosti označil sankce za nepřípustné. "Jestliže Spojené státy ještě dál zvýší nátlak na Korejskou lidově-demokratickou republiku, budeme muset podniknout fyzická protiopatření, protože to budeme považovat za vyhlášení války," prohlásil.

Sankce vůči režimu Kim Čong-ila vítá hlavně Japonsko. Právě Tokio prosazovalo co nejpřísnější rezoluci a samo už v týdnu zavedlo finanční a obchodní sankce. Podle Japonska svět vyslal směrem k Pchjongjangu jasný signál, že nebude tolerovat jeho nukleární hrozbu.

Japonsko nyní zkoumá možnosti, jak bude přijatou rezoluci uplatňovat, zejména co se týče kontroly nákladních lodí směřujících do a ze Severní Koreje. V této souvislosti zvažuje i inspekce společně s americkými jednotkami rozmístěnými v Japonsku a čeká na plán Spojených států. Jak prohlásil ministr zahraničí Taro Aso, jasno by mohlo být do dvou týdnů.

Robert Mikoláš, Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme