Západní vlády hromadně vypovídají syrské diplomaty. Kvůli masakru v Húle

Nejméně jedenáct západních zemí se rozhodlo vyhostit šéfy syrských ambasád. Připojily se i Spojené státy. Zareagovaly tak na pokračující krvavé násilí v Sýrii. Hlavním impulsem je víkendový masakr v Húle, při kterém zahynulo více než 100 civilistů, z poloviny dětí. Západ tento zločin připisuje Asadovu režimu. Zejména Rusko ale poukazuje, že vraždit mohli opoziční ozbrojenci, jak tvrdí Damašek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transparent proti syrskému prezidentovi Asadovi před syrským velvyslanectvím v Londýně

Transparent proti syrskému prezidentovi Asadovi před syrským velvyslanectvím v Londýně | Zdroj: Reuters

Spojené státy, Francie, Austrálie, Německo, Itálie, Kanada, Británie nebo Bulharsko. To jsou státy, kde si v tuto chvíli balí kufry vedoucí syrských ambasád i někteří další diplomaté arabské republiky.

Západ tak odpovídá na pokračující vládní útoky proti rebelům i civilistům. V Praze Sýrii zastupuje diplomatka na úrovni chargé d'affaires Nadžvá ar-Riffáíová. Česko ale podle diplomatických zdrojů Českého rozhlasu její vypovězení zatím nechystá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl odborníka na arabský svět a redaktor Českého rozhlasu 6 Jan Fingerland

Podle odborníka na arabský svět a redaktora Českého rozhlasu 6 Jana Fingerlanda nemůže mít diplomatická ofenziva na prezidenta Asada a jeho stoupence žádný vliv, protože do vyhošťování diplomatů nemůže syrský prezident nijak zvlášť zasáhnout.

„Bojuje o přežití nebo přinejmenším to tak vnímá jeho režim, a to, co říkají nebo dokonce někdy i dělají západní státy, se ho zase tolik netýká,“ vysvětlil ve večerních Ozvěnách dne.

Se syrským prezidentem Asadem mezitím v Damašku jednal mezinárodní emisar Kofi Annan. Jak řekl jeho mluvčí, Annan syrskému vůdci „narovinu" řekl, že musí učinit rázné kroky k zastavení násilí.

Koordinovat svůj další postup vůči Sýrii chce také evropská sedmadvacítka. O reakci na krvavý útok na civilisty ve městě Húla jedná Politický a bezpečnostní výbor Unie složený z velvyslanců členských zemí.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme