Západní vojáci zabili při afghánské ofenzívě 12 civilistů

Při rozsáhlé ofenzívě Severoatlantické aliance na jihu Afghánistánu zahynulo dvanáct civilistů. Potvrdilo to velení západních armád s tím, že dvě vypálené rakety prý minuly zamýšlený cíl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský průzkum okolí | Foto: 601. skupina speciálních sil

Neděle byla druhým dnem operace, při které se NATO snaží vytlačit povstalce z města Márdže v provincii Helmand. Aliance přiznala dva mrtvé vojáky, Tálibán podle ní ztratil okolo třiceti bojovníků.

Velitel západních armád, americký generál McChrystal, prohlásil, že zabitých civilistů hluboce lituje. Podle místních úřadů patřilo deset z nich do jedné rodiny.

V minulosti si podobné útoky hlavně amerických sil vyžádaly stovky mrtvých, což v Afghánistánu vyvolalo velké pobouření.

Západní velitelé mezitím tvrdí, že už se podařilo obsadit většinu města Márdže. Připouštějí ale, že operace může trvat i měsíc, protože už teď čelí vojáci odstřelovačům a množství nastražených výbušnin.

Povstalci prohlásili, že Američané dělají velkou mediální propagandu z obsazování jedné vesnice.

Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme