Západní země se snaží najít společný postoj k situaci v Libyi

Západní mocnosti se snaží najít společný postoj k situaci v Libyi. Jedná o ní Rada OSN pro lidská práva i Rada bezpečnosti OSN, opatření zvažují v Budapešti také ministři obrany Evropské unie a mimořádnou schůzku velvyslanců NATO svolal i generální tajemník aliance. Kaddáfí se nechce vzdát. Počet obětí nepokojů se podle některých odhadů vyšplhal už ke dvěma tisícům. Na evakuaci čekají v zemi desetitisíce cizinců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích libyjských měst jsou zatím vidět hlavně Kaddáfího odpůrci

V ulicích libyjských měst jsou zatím vidět hlavně Kaddáfího odpůrci | Zdroj: ČTK

Francouzi a Britové chtějí, aby Rada bezpečnosti OSN vyhlásila vůči vládě Muammara Kaddáfího zbrojní embargo a finanční sankce. Mezinárodní trestní tribunál by podle těchto zemí měl obvinit představitele režimu ze zločinů proti lidskosti.

Spojené státy uvedly, že ve hře je celá škála možností, prezident Obama by ale byl rád, kdyby Západ postupoval jednotně. Američané uvažují o vytvoření bezletové zóny nad Libyí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf NATO svolal na dnešek kvůli Libyi mimořádnou schůzku. O tématu v Ozvěnách dne mluvil velvyslanec ČR při NATO Martin Povejšil a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen svolal na dnešek mimořádnou schůzku velvyslanců členských zemí aliance.

„Myslím, že půjde primárně o celkové zhodnocení situace v Libyi, zejména z bezpečnostního pohledu. Možná začne probíhat diskuse o tom, zda existuje i nějaká role pro NATO právě s ohledem na možná bezpečnostní rizika. Neočekávám ale, že by dnes severoatlantická rada dospěla k nějakému finálnímu rozhodnutí,“ uvedl v Ozvěnách dne velvyslanec České republiky při NATO Martin Povejšil.

Ze situace v Libyi i dalších arabských a severoafrických zemí podle něj nevplývá žádné bezpečnostní ohrožení aliance. „Snad s výjimkou probíhajícího a dále očekávaného migračního tlaku, zejména na jižní křídlo NATO,“ dodal.

NATO nemá v úmyslu v Libyi vojensky zasáhnout

Co se týče možnosti, že by NATO sáhlo i k vojenskému zásahu v Libyi, ta je podle Povejšila v tuto chvíli mimo diskusi. „Neočekávám, že by se to v naší podvečerní debatě jakkoliv objevilo.“

Podobný názor vyslovil v Ozvěnách dne také ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák. Podle něj se nedá ani očekávat, že by aliance plánovala nějakou vojenskou intervenci v nejbližších měsících.

Dodal, že možnosti Západu k ovlivnění situace v Libyi jsou velmi omezené. „Už proto, že Západ se nechce nijak vážněji vojensky angažovat po zkušenostech z Iráku a Afghánistánu,“ řekl.

EU o vojenské kaci vůči Libyi neuvažuje

Řešení situace v Libyi rozebírají také ministři obrany Evropské unie v Maďarsku. Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová před schůzkou uvedla, že je chvíle, aby Unie uvažovala o restriktivních opatření vůči režimu plukovníka Kaddáfího.

Jako nátlakové prostředky by mohla EU použít zákaz vydávání víz okruhu spolupracovníků Muammara Kaddáfího i jemu samotnému. Mohla by se také rozhodnout pro zmrazení jejich účtů v Evropských bankách, jako už to udělalo Švýcarsko.

Několik zemí už také vyhlásilo embargo na zbrojní dodávky do Libye. S tamním režimem totiž zvláště západoevropské země čile obchodovaly a dodávaly mu vše od munice po vrtulníky.

Unie zatím podle Ashtonové neuvažuje o nějaké vojenské akci vůči Libyi nebo na pomoc svým občanům, kteří ji chtějí opustit. Pokud by se pro takovou operaci odhodlala, může jí poskytnout technickou podporu Severoatlantická aliance.

Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme