Západoafrické státy pohrozily Gbagbovi vojenským zásahem

Ani druhá návštěva prezidentů západoafrických států nepřinutila Laurenta Gbagba vzdát se prezidentského úřadu v Pobřeží slonoviny, který podle volební komise i pozorovatelů obsadil neprávem. V Pobřeží slonoviny eskaluje politická krize po listopadových sporných prezidentských volbách, ve kterých zvítězil Alassan Ouattara.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afričtí státníci v Abidžanu

Afričtí státníci v Abidžanu | Zdroj: ČTK

Vítězem se však nechal vyhlásit také Laurent Gbagbo a v zemi vypukly nepokoje. V obavě z občanské války už z Pobřeží slonoviny uprchlo přes 14 tisíc lidí. Státy hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) i Africká unie se snaží přesvědčit Laurenta Gbagba, aby se moci vzdal dobrovolně.

Včerejší návštěva prezidentů Beninu, Kapverd a Sierry Leone a keňského premiéra Raily Odingy opět nebyla úspěšná, a stále se tak zvyšuje hrozba ozbrojeného konfliktu. Ministr informací Sierry Leone Ibrahim Ben-Kargbo řekl včera BBC:

Přehrát

00:00 / 00:00

Afrikanista Vladimír Kváča situaci v Pobřeží slonoviny okomentoval ve Světě o deváté Rádia Česko

„Náš vzkaz je velmi jasný a v případě, že pan Laurent Gbagbo odmítne odstoupit, budou státy Západoafrické ekonomické unie muset přistoupit k nějakému řešení této záležitosti. A jak naznačuje naše komuniké, v takovém případě může být užito oprávněné síly.“

„Doufám, že chápete, co to znamená. Pokud všechny šance dané Laurentu Gbagbovi zklamou, tak samozřejmě Západoafrická unie bude muset použít síly,“ prohlásil ministr Sierry Leone.

Podle BBC nabídli zástupci západoafrických zemí Laurentu Gbagbovi bezpečnost a beztrestnost, možnost volného odchodu ze země a nedotknutelnost majetku. Podobnou výzvu mu adresovali také zástupci Spojených států.

Podle afrikanisty teď není intervence pravděpodobná

Afrikanista Vladimír Kváča ze Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka na Vysoké škole ekonomické brzký vojenský zásah zvenčí nepovažuje za příliš pravděpodobný. Řekl to v rozhovoru na Rádiu Česko.

„Za současného vývoje událostí by mě brzká vojenská intervence spíše překvapila. ECOWAS se sice chce zbavit Gbagba, ale vzhledem k tomu, že se celý region pomalu demokratizuje, tak si většina vlád musí dávat pozor na vnitrostátní nálady. A vysílání vojáků do cizích konfliktů popularitě zpravidla moc nepřidá.“

„A zvláště to platí o lídrovi tohoto regionu Nigérii, kterou v dubnu čekají volby. Snad jenom, kdyby ten konflikt v Pobřeží slonoviny nějak výrazně eskaloval, mohlo by to intervenci uspíšit,“ podotkl Kváča, který předpokládá, že západoafrické státy spíše přitvrdí ekonomické sankce a budou vyčkávat, zda Gbagbova pozice vlivem omezenějších zdrojů začne erodovat.

Státy ECOWAS totiž používají stejnou měnu a prezidentu Gbagbovi už zablokovaly účty.

„To, že západoafrická centrální banka uznává jako prezidenta Alassana Ouattaru, je velmi silný trumf, který možná může být i rozhodující,“ upozornil afrikanista Vladimír Kváča na Rádiu Česko.

Tomáš Pavlíček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme