Západoberlínský policejní střelec byl agentem Stasi

Senzační objev se podařil německým historikům z Úřadu pro dokumentaci svazků STASI. Ti objevili důkazy o tom, že západoberlínský policista, který v roce 1967 zastřelil studentského aktivistu, byl spolupracovníkem východoněmecké tajné policie. Čin vedl před více než čtyřmi desítkami let k radikalizaci studentského hnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nábojnice | Foto: Jan Rosenauer

Ve dnech, kdy si připomínáme 60. výročí založení Spolkové republiky Německo, se nabízí úplně nový pohled na jednu z nejznámějších událostí její historie. Smrt studenta Benna Ohnesorga měl na svědomí policista Karl-Heinz Kurras.

Dvojice historiků teď čirou náhodou přišla na to, že strážce zákona byl členem východoněmecké SED a špiclem STASI. Podle jednoho z výzkumníků Helmuta Müllera-Enbergse ale neexistují důkazy o tom, že Kurras studenta zavraždil na objednávku STASI.

Státní bezpečnost nechala po smrtelném incidentu z 2.června 1967 Kurrasovu osobní složku odstranit. Zastřelení Ohnesorga přineslo radikalizaci studentského hnutí a nepřímo vedlo i k založení teroristické organizace Frakce Rudé armády. Jiří Hošek, Český rozhlas, Berlín.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme