Zapálené rachejtle zničily 1600 let starou bránu v Číně

Čína přišla o vzácnou památku. Při oslavách nového lunárního roku byla poškozena historická brána, jejíž počátky se datují do 4. století našeho letopočtu. Stavbu v severní provincii Che-pej zapálili lidé odpalující rachejtle. K podobnému incidentu přitom došlo i vloni, kdy shořela novostavba mrakodrapu v budovaném komplexu státní televize CCTV v Pekingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy lunárního nového roku v Praze | Zdroj: ČTK

Dvoupatrovou dřevěnou věž stojící nad jižní bránou v městě Čeng-ting zachvátily plameny ve čtvrtek večer, hasičům se oheň podařilo dostat pod kontrolu kolem půlnoci. Brána věčného štěstí byla přitom poslední, která se z původního opevnění zachovala kompletní, samotná věž navíc byla před devíti lety renovována. Škody byly odhadnuty na necelé tři miliony korun.

Čínské úřady v posledních letech zrušily zákazy odpalování rachejtlí, v ulicích největších měst proto v těchto dnech hlídají miliony policistů a dobrovolníků. Přesto jen v metropoli Pekingu bylo hlášeno 90 požárů, na 350 osob utrpělo zranění.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme