Zapalování aut, zablokované ulice. V Nové Kaledonii opět propukly protesty za nezávislost

V Nové Kaledonii se znovu rozpoutaly protestní akce organizované zastánci nezávislosti. Ti zapalovali auta a zablokovali ulice v metropoli Nouméa a v některých dalších městech zámořského území Francie. Účastníci nepokojů požadují okamžité propuštění vůdce protestů Christiana Teina a šesti aktivistů, kteří byli v souvislosti s předchozími protesty zadrženi minulý týden a o víkendu přepraveni do Francie, informovala v pondělí agentura Reuters.

Nouméa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Nové Kaledonii propukly protesty za nezávislost (ilustrační foto)

V Nové Kaledonii propukly protesty za nezávislost (ilustrační foto) | Foto: Matthieu Delaty / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Úřady v Nové Kaledonii uvedly, že protestující při nepokojích v noci na pondělí rovněž zapálili radnici v obci Koumac a ničili objekty v obci Paita. Některé školy v Nové Kaledonii zůstaly v pondělí kvůli násilnostem zavřené.

Střety a demonstrace v Nové Kaledonii vypukly v květnu v reakci na novelu ústavy, kterou projednával francouzský parlament. Novela by v Nové Kaledonii s 270 tisíci obyvateli rozšířila volební právo, jež dosud mají jen domorodí Kanakové a přistěhovalci, kteří v Nové Kaledonii žijí od roku 1998.

Macron se vydal uklidnit situaci v Nové Kaledonii, ostrov mezitím čelil intenzivnímu kyberútoku

Číst článek

Kanakové se obávají, že změna by oslabila jejich hlasy a snížila pravděpodobnost schválení samostatnosti v případném referendu. Paříž naopak tvrdí, že opatření je nutné k posílení demokracie. Prezident Emmanuel Macron ale nedávno oznámil, že reforma místní ústavy je pozastavená.

Zadržený Christian Tein stojí v čele Buňky pro koordinaci akcí v terénu (CCAT), která je podle agentury AFP nejradikálnější frakcí Kanacké socialistické fronty národního osvobození. Ta je hlavní novokaledonskou politickou organizací podporující samostatnost.

CCAT organizovala v květnu protestní akce, které zahrnovaly stavbu barikád blokujících dopravu i dodávky zboží v metropoli Nouméa.

V pondělí CCAT vyzvala „k okamžitému osvobození a návratu“ zadržených aktivistů. „Požadujeme propuštění a okamžitý návrat bratrů a sester, aby byli souzeni na své půdě,“ uvedla CCAT v prohlášení a v souvislosti s převozem aktivistů na francouzskou pevninu odsoudila „koloniální taktiku“ Francie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme