Zápas v kriketu má oteplit vztahy mezi Indií a Pákistánem

Přes miliardu lidí sleduje dnešní utkání v kriketu mezi Pákistánem a Indií. V tomto utkání jde ale o více než jen o sport. Pozvání do hlediště stadionu přijal i pákistánský premiér Gilání a o zápase se mluví jako o dalším dílu takzvané kriketové diplomacie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti sledují kriketový zápas na obří obrazovce.

Děti sledují kriketový zápas na obří obrazovce. | Zdroj: Reuters

Je to poprvé od roku 2008 od teroristických útoků v Bombaji, kdy se střetne Indie s Pákistánem v kriketu, což je pro oba tyto státy důležitý sport. Indové považují kriket dokonce ani ne za sport, ale za náboženství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek mluví o kriketovém zápasu mezi Indií a Pákistánem v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

To by samo o sobě stačilo k tomu, aby to byla významná událost. O to významnější je to o to, že v ochozu kriketového stadionu usedl indický premiér Manmohan Singh a také jeho pákistánský protějšek Júsuf Ráza Gílání, neboť vztahy mezi Indií a Pákistánem nejsou dlouhodobě vůbec dobré. Od této akce se očekává, že by mohlo dojít k výraznému oteplení vzájemných vztahů.

Kriketový zápas mezi Indií a Pákistánem, který začal v indickém městě Mohálí krátce před polednem našeho času, může trvat několik hodin, ale klidně i několik dní. Na zajištění bezpečnosti zde dohlíží přes dva tisíce policistů a speciálních jednotek. V blízkosti kriketového stadionu je vyhlášena bezletová zóna, kterou střeží baterie protiletecké obrany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o tzv. kriketové diplomacii ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Už před zahájením utkání byl kriketový zápas tématem číslo jedna v Indii i v Pákistánu, kde je kriket považován za národní sport. V novinách a v televizi se nemluví takřka o ničem jiném. Na Twitteru se celý blok o tomto utkání nazývá Třetí světová válka.

Kriketová diplomacie vznikla v roce 1987, kdy tehdejší pákistánský prezident Zijául Hak překvapil celý svět a navštívil v Indii mezistátní zápas, zatímco na hranicích proti sobě stály po zuby ozbrojené armády obou zemí. Hak se tehdy pozval sám, ale indická strana na to přistoupila.

Hanka Shánělová, Milan Slezák, Jaromír Marek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme