Zaplaťte za nálety, dožadovali se Afghánci

Před velvyslanectvím Spojených států v Kábulu se demonstrovalo. Svou nespokojenost vyjadřovali Afghánci, jejichž příbuzní se stali obětmi americkýh náletů. Jak přímo z dějiště informuje spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, příslušníci americké námořní pěchoty, kteří střeží budovu ambasády, reagovali na dav rozzlobených lidí klidně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Kábulu | Foto: ČTK/EPA

Manifestanti požadovali odpověď na dopis, který předali americké straně již před několika týdny. Požadují v něm vyplacení kompenzací za smrt svých blízkých a zničený majetek. Podle afghánských zdrojů zemřelo doposud při bombardování asi osm tisíc Afghánců. Z údaje však nevyplývá, kolik z nich bylo civilistů a kolik příslušníků Talibanu a Al-Káidy.

Afghánci obviňují Američany, že se při náletech dopouští příliš mnoha omylů a nespolupracují s místní rozvědkou. Velení amerických vojsk v Afghánistánu naopak tvrdí, že údery jsou většinou přesné a zprávy o velkých ztrátách mezi civilisty jsou součástí antiamerické propagandy.

V Afghánistánu se v noci na středu zřítilo nákladní letadlo americké armády. Osm členů posádky bylo zraněno, život žádného z nich ale není ohrožen. S odvoláním na velení amerických sil v Afghánistánu to z Kandaháru oznamují světové agentury. Příčiny nehody nejsou zatím známy. Nezdá se ale, že by šlo o důsledek nepřátelské střelby, citují agentury americké vojenské zdroje. Ty zatím neupřesnily místo pádu stroje, ani to, do jaké operace byl letoun zapojen.

Britský list The Guardian přinesl informaci, že příslušníci teroristické organizace Al-Káida i bojovníci Talibanu unikli z Afghánistánu přes hranice s Pákistánem a odtud do Íránu. Rovněž afghánské úřady obvinily Írán, že členům Talibanu a Al-Káidy poskytuje přístřeší. Podle těchto zdrojů byla na íránském území vybudována pro nepřátele nové afghánské vlády zvláštní ubytovací zařízení.

Zarytý vyznavač islámu Parača prohlásil, že osobně pomohl desítkám Arabů přes afghánsko-pákistánskou hranici poblíž Paračinaru. Toto město je v blízkosti někdejší teroristické základny Tora Bora. Také zástupce Talibanu v New Yorku naznačil, že představitelům poraženého afghánského režimu nečinilo žádné zvláštní problémy, aby se tajně dostali z Afghánistánu.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme