Záplavami trpí i Rakousko, Německo a Slovensko

Některé části Rakouska a Německa jsou zatopené, stejně je na tom i Slovensko. Velké nebezpečí hrozí ze strany stoupající hladiny Dunaje. Povodně už mají na účtu čtyři oběti. Nejvíce se zhoršila situace v Horním a Dolním Rakousku, za západě země se naopak zklidňuje. Dálnice A 1 v okolí Lince zůstává uzavřena. 48 lidí na této komunikaci bylo zachráněno přímo z uvězněných automobilů. Vlaky jsou odkláněny přes Itálii. Na některých místech Rakouska prší nepřetržitě už 30 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Rakousku | Zdroj: ČTK

Kritická situace nastala v oblasti Müllfel. Záchranáři tam provedli všechna opatření ze strachu před další záplavou, neboť v místě hrozí protržení dvou hrází. Přesně podle obav a také prognóz bylo nad ránem zaplaveno staré město Ibs na Dunaji. Neustále stoupá hladina řeky Kamp. V noci museli z této oblasti evakuovat obyvatele a nanejvýš pravděpodobně se bude teď ráno pokračovat.

Povodně v Horním Rakousku připravily o život už 4 lidi. Poslední obětí je jedenašedesátiletý hasič, který uvázl se svým vozem v hluboké vodě. Včera byl jiný hasič smeten přívalovou vodou, jiný muž zde zahynul ve sklepě svého domu, dalšího zasypal sesuv půdy.

Tragické prožitky mají za sebou lidé z Obendorfu. Ještě před půlnocí museli opustit své domovy a asi po třech hodinách, kdy nastalo zklidnění, se mohli opět vrátit. K mírnému zlepšení došlo v Salzburgu. Úsek západní dálnice mezi Linzem a městem Heid zůstává nadále uzavřen.

Povodně v Německu si během noci vyžadaly už čtvrtou lidskou oběť. Dalších pět lidí se pohřešuje. Nejkritičtější situace je v Sasku a jižním Bavorsku. Dálnice mezi Mnichovem a Salcburkem je kvůli záplavám uzavřena.

V Drážďanech byl v noci vyhlášen výjimečný stav a z břehů Labe bylo v Sasku evakuováno skoro deset tisíc lidí a nyní stěhují obyvatele dalších čtyř městských částí, které leží v blízkosti Labe. V celém Sasku vytrvale prší a déšť komplikuje práci záchranářů. Saská vláda už požádala o pomoc další spolkové země. Většina území této východní spolkové země je stále bez proudu a telefonického spojení, Uzavřeny jsou silnice a některé dálniční úseky. Podle meteorologů už zde ale Labe dosáhlo svého maxima. Naopak Dunaj v bavorském Pasově stále stoupá. Nyní dosahuje hladina 10 a půl metru a voda už zaplavila celé historické centrum. Stoletou vodu očekávají na březích Dunaje dnes dopoledne. Bavorská vláda uvolní zítra pro postižené oblasti peníze ze státní pokladny.

Povodně na Slovensku jsou zatím jen lokálně omezené. Obavy ze stoupajících hladin řek ale neustále rostou. Nejhorší je situace na říčce Slatinka mezi Hliňovou a Vyglašem v okrese Detva a je zde vyhlášen stav ohrožení. 80 domů je zatopeno v Liptovské revuci v okrese Ružomberok. Se znepokojením sledují vodohospodáři vývoj na řece Dunaj především v Rakousku a Německu. Hladina na slovenském úseku stoupla v průběhu posledních hodin o více než dva metry. Proto byla do pohotovosti uvedena slovenská armáda. Prudce stoupají také hladiny Horního Hronu, Iplu, Slané a Rimavy.

Itálie počítá škody v zemědělství a turistickém ruchu způsobené záplavami. Podle prvních odhadů mohou dosáhnout tří miliard eur. Meteorologové soudí, že Italové zatím nemohou počítat s ustáleným počasím. Itálie doufá, že to nejhorší má za sebou. Škody napáchané za poslední dva týdny průtržemi mračen, větrnými smrštěmi anebo nevídaným krupobitím na severu a velkým suchem na jihu Itálie jsou obrovské. Odhadují se na tři miliardy euro. Největší škody utrpělo zemědělství, ale nyní se očekává negativní dopad i na turistický ruch.

Dnes se poněkud uklidnil silný jihozápadní vítr, který včera nedovoloval vyplout na moře rychlým trajektům a sportovním plachetnicím. Provoz na italských silnicích je normální. Meteorologové předpovídají na příští dny lepší počasí a na konec měsíce dokonce tropická vedra, ale dříve již koncem tohoto týdne očekáváme další deště.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme