Záplavová vlna se stěhuje na sever Německa

Velká voda postupuje povodím Labe na sever Německa. Vodní příval protrhl hráz u města Wittemberg v Sasku-Anhaltsku. Povodňová kalamita už naplno postihla také spolkovou zemi Brandenburk. Na Slovensku klesá hladina Dunaje po celém úseku a země má tak nejhorší za sebou; záplavová vlna teď ohožuje severozápadní Maďarsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň v Drážďanech | Foto: ČTK/EPA

Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Německu David Šťáhlavský, povodňová kalamita už naplno zasáhla Sasko-Anhaltsko i Brandenburk. U Wittembergu se protrhla hráz Labe, které tam o metr překonalo historické maximum - vyšplhalo se na 7 metrů a zatopilo část historického centra. Evakuováno bylo v celém kraji přes osm tisíc lidí. Stovky záchranářů se pokoušejí řeku v její rozpínavosti zadržet hrází z více než jednoho milionu pytlů písku. Také obyvatelé Bitterfeldu s napětím sledují stoupající vodu, která míří ke skladišti chemikálií. Ve městě proto panují obavy ze zamoření jedovatými látkami. Zaplavená je dálnice A9 z Berlína do Mnichova.

V jihobrandenburském Mühlbergu přetekla voda přes deset metrů vysokou hráz a zaplavila město. Noc na neděli strávilo více než 150 tisíc lidí v evakuačních centrech. V údolí řeky Mulde bylo evakuováno dalších 10 tisíc lidí a tisíc osob muselo opustit město Riesa.

Povodňová vlna se také valí do města porcelánu - Míšně. Přestože v Drážďanech hladina Labe klesá rychlostí dva centimetry za hodinu, stále přesahuje devítimetrovou výšku a většina území saské metropole zůstává bez elektrického proudu. V nedalekém Coswigu neteče pitná voda, pro 20 tisíc lidí ji nyní musejí dovážet v cisternách.

Hladina Labe v saské metropoli Drážďanech klesá rychlostí dva centimetry za hodinu. Stále však přesahuje devítimetrovou výšku. Podle saského premiréra bude muset země ještě několik dní žít s výškou hladiny Labe, které má astronomické rozměry. Krizový štáb v Dražďanech dementoval zprávy o nedostatku léků. Evakuovaná univerzitní klinika je prý pomalu znovu uváděna do provozu.

Šéf německé pravice slibuje postiženým až dvě miliardy eur ze speciálního povodňového fondu, zatímco kancléř Schröder nabízí v boji o voliče daňové úlevy. Přírodní katastrofa podle něj pomůže k zásadní přestavbě bývalé NDR.

Záplavová vlna na Dunaji v noci na neděli dorazila do Komárna. Alžbětinský ostrov je pod vodou, zaplaveny jsou chaty a zahrádky. Po celou noc zpevňovali hasiči, vojáci i dobrovolníci hráze. Pracovníci povodí Dunaje oznámili, že škody způsobené dvěma odtrženými rumunskými čluny před zachycením jsou minimální.

Kritické chvíle prožívali také ve Štúrovu, kam byly narychlo přesunuty všechny síly i technika. Pro toto město totiž nikdy nevypočítali historické průtoky vody a nebylo možné proto odhadnout, zda přijde sto- nebo stopadesátiletá voda. Na rozdíl od Česka, Rakouska a Německa vyšlo Slovensko ze záplav bez podstatných škod a ztráty jediného života.

Na Slovensku se také objevil zcela ojedinělý protest proti pomoci České republice. Slovenská národní strana označila sbírku za pseudohumanitární vzhledem k situaci doma.

Při likvidaci následků povodní u našich jižních sousedů působí velké starosti znečištěné studny. Postižené oblasti v Horním a Dolním Rakousku zásobuje pitnou vodou armáda. Mezi lidmi panuje obrovská solidarita. Pod názvem My pomůžeme připravila rakouská televize ORF slavnostní večerní galakoncert, který byl současně sbírkou pro oběti katastrofy. Mezi prominenty obsluhující telefony, kam lidé hlásili své finanční dary, byl také prezidentský pár. Obětem přírodní katastrofy věnovali Rakušané za jediný den přes 16 a půl milionu eur.

Thomas Klestil byl otřesen obrázkem oblasti Vachau v povodí Dunaje po povodni. Řekl, že mu pohled na zpustošenou krajinu připomíná válku. V nasazení je nyní 55 tisíc dobrovolníků, kterým Klestil vyslovil dík.

Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Marika Táborská, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme