Mosambik, Zimbabwe, Malawi: cyklóna Idai si na jihovýchodě Afriky vyžádala přes 180 obětí

Tropická cyklóna Idai, která zasáhla jihovýchod Afriky, si vyžádala v Mosambiku, Zimbabwe a Malawi patrně více než 180 mrtvých. Stovky lidí se stále pohřešují a desítky tisíc vesničanů jsou odříznuty od okolního světa kvůli nesjízdným cestám a přerušenému telefonickému spojení. Informovala o tom v neděli agentura AP.

Maputo/Harare/Lilongwe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Cyklóna Idai ve všech třech uvedených afrických státech různým způsobem postihla celkem přes půldruhého milionu obyvatel, uvedli představitelé Spojených národů a vlád dotyčných zemí. Kvůli přírodní katastrofě způsobené živlem se museli z cest do zahraničí urychleně vrátit prezidenti Mosambiku a Zimbabwe.

Podle informací agentury AFP zahynulo v Zimbabwe a sousedním Mozambiku v důsledku tropické cyklóny dohromady nejméně 113 lidí. Na východě Zimbabwe přitom už počet mrtvých dosáhl nejméně 65, přičemž předchozí statistiky hovořily o 31 utonulých. Mnoho lidí je podle oficiálních informací nadále nezvěstných. Místní vláda v neděli uvedla, že živel zničil mnoho domů, mostů a silnic, což komplikuje záchranářské práce.

Už na začátku týdne postihly lijáky a záplavy Mozambik a jižní Malawi, přičemž v Mozambiku zahynulo podle agentury DPA nejméně 68 lidí a v Malawi více než 50.

Oblastí, kterou Idai postihla nejvíce, se stal ve čtvrtek večer region kolem přístavního města Beira, které bylo prakticky odříznuto od okolního světa. Živel ve městě zcela zničil nejméně 700 domů a provoz muselo zcela přerušit místní letiště. Poté cyklóna postupovala dál západním směrem do Malawi a Zimbabwe.

Do záchranných prací a humanitární pomoci se zapojily agentury OSN a Červený kříž. Jde především o dodávky potravin a léků vrtulníky do zasažených míst chudých afrických zemí.

#CARE #Mozambique #Flooding #Cyclone Eighteen. Storm already caused flooding in Mozambique and Malawi. 32,222 people affected , 4,242 people are displaced and 7 death in Zambezia and Tete provinces. Still worst to come for coastal regions as storms develops into cyclone.

03:45 – 10. 03. 2019

8 1

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme