Austrálii sužují bouře a záplavy. Stoletá voda způsobila škody za stovky milionů dolarů

Silný déšť, bouře a záplavy sužují od minulého týdne severovýchod Austrálie. Ve státě Queensland za poslední dva týdny napadlo téměř 1,5 metru srážek, což je dvakrát více, než průměrný roční úhrn v Londýně, píše deník The Guardian. Stoletá voda ochromila dopravu, dodávky jídla a ohrožuje také místní obyvatele. Podle úřadů dosahují škody způsobené záplavami ke stamilionům australských dolarů.

Townsville (Austrálie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedním z nejzasaženějších míst je město Townsville na severu Queenslandu. Část z jeho 180 tisíc obyvatel se před velkou vodou evakuovala, někteří se ale navzdory doporučením rozhodli záplavy přečkat. „Počasí je stále extrémnější. Těžko říct, jestli to je kvůli změně klimatu,“ říká Mark Parison, který ve svém domě navzdory počasí setrval. „Bylo to děsivé, ale rozhodli jsme se zůstat. Tenhle dům už toho vydržel hodně,“ vysvětluje.

Parisonův dům nakonec vydržel i příval vody, který s sebou na silnici naplavil kusy nábytku, stromů i dětských hraček. Na některých místech proud vyplavil krokodýly a hady, kteří se objevili v ulicích. Úřady se podle CNN musely vypořádat s více než tisícovkou tísňových hovorů od místních.

Austrálii zasáhly silné deště, kvůli rozvodněným tokům úřady varují před krokodýly a hady v ulicích

Číst článek

Tři muže voda strhla z člunu, na němž pluli do bezpečí - po jednom z nich stále pátrá policie. Obrovské škody napáchala voda také pro zemědělce, kteří v záplavách přišli až o 300 tisíc kusů dobytka. Nejpostiženější oblasti v úterý navštívil australský premiér Scott Morrison. Vláda hodlá obětem záplav poskytnout finanční pomoc.

Silné deště donutily úřady v Queenslandu k otevření přehrady. Ta totiž držela 224 procent své maximální vodní kapacity a hrozilo, že se protrhne. Podle meteorologů navíc deště ani silný vítr neustávají, úleva od vodní katastrofy je proto pro obyvatele Queenslandu zatím v nedohlednu, píše CNN.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme