Záplavy v Číně vyhánějí z domovů desetitisíce lidí. Za stoletou vodou je klimatická změna, tvrdí ekologové

Jih Číny se potýká se sinými záplavami způsobenými týdny vydatných dešťů. Podle agentury AP se kvůli nim musí evakuovat desetitisíce obyvatel. Řeky se vylily z koryt v provinciích Kuang-tung a Ťiang-si, které v úterý zvýšily varování před povodněmi na nejvyšší stupeň. Meteorologové očekávají v nejbližších dnech další déšť.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři evakuují obyvatele z vesnice Xinli v provincii Guangdong

Záchranáři evakuují obyvatele z vesnice Xinli v provincii Guangdong | Foto: cnsphoto | Zdroj: Reuters

Podle AP velká voda v každé ze dvou provincií zasahuje asi půl milionu obyvatel. V Kuang-tungu se zavírají školy i kanceláře a nejezdí hromadná doprava.

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení. Počet obětí stoupl na 950, otřesy cítilo 119 milionů lidí

Číst článek

Letní období dešťů přináší Číně povodně každý rok, podle ekologických organizací jsou ale silné lijáky kvůli klimatickým změnám stále častější a intenzivnější.

Letošní záplavy jsou v některých oblastech nejhorší za poslední dekády, mluví se až o stoleté vodě. Rozvodněné řeky na jihu Číny devastují úrodu a ničí domy či silnice.

Záplavy také narušují výrobu, což vzhledem k významu čínské produkce pro celý svět mohou pocítit i lidé daleko za hranicemi Číny. Provoz čínských továren i další aspekty života v zemi přitom v posledních měsících komplikovaly přísné restrikce kvůli šíření covidu-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme