Deště na japonském ostrově Kjúšú nepolevují, evakuováno má být milion lidí

Japonské úřady ve středu nařídily kvůli lijákům evakuovat více než milion lidí na ostrově Kjúšú na jihozápadě země. Očekávají se tam rozsáhlé sesuvy půdy. Opatření se týká tří z osmi prefektur ostrova, informovala agentura AP. Prudké deště sužují jihozápad Japonska od pátku, při sesuvu půdy zemřela ve městě Kagošima starší žena.

Tokio (Aktualizováno: 16:55 3. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prudký déšť (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Desítky domů byly na třetím největším ostrovu japonského souostroví Kjúšú zaplaveny. Přestože má nařízení úřadů větší váhu než doporučení, nehrozí obyvatelům za jeho neuposlechnutí žádná penalizace.

Prudké deště na japonském ostrově způsobily sesuvy půdy. Úřady nařídily evakuovat na 800 tisíc lidí

Číst článek

Na některých místech Kjúšú napršelo od pátku minulého týdne až 1000 milimetrů. Přitom průměrné měsíční srážky v červenci jsou na Kjúšú 290 milimetrů, uvedl japonský meteorologický úřad.

Japonský premiér Šinzó Abe obyvatele ostrova vyzval, aby „učinili opatření k ochraně svého života, včetně bezodkladné evakuace“. Nařídil také armádě, aby se připravila na záchranné operace. Zatím je v pohotovosti 14 tisíc vojáků.

Podle televize NHK má do čtvrtečního večera v některých oblastech napršet dalších až 300 milimetrů. Premiér Abe čelil kritice za pomalou reakci vlády loni v červenci, kdy při záplavách a následných sesunech zemřelo přes 200 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme