Záplavy na Srí Lance si vyžádaly více než sto obětí, půl milionu lidí vyhnaly z domova

Téměř půl milionu lidí muselo kvůli povodním a sesuvům bahna na Srí Lance opustit své domovy. V neděli o tom informoval zpravodajský server BBC News. Podle nové bilance si záplavy a sesuvy půdy vyžádaly už 146 obětí. Dalších 112 osob se pohřešuje a naděje, že budou nalezeni živí, je po dvoudenním pátrání velmi malá, sdělily úřady.

Srí Lanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy na Srí Lance mají přes 122 obětí. | Zdroj: Reuters

Záplavy a sesuvy vyvolané přívalovými dešti poznamenaly jih a západ Srí Lanky. Nejhůře zasažen je okres Kalutara. Postiženým občanům pomáhají pozemní, námořní i vzdušné složky armády.

Při evakuaci lidí používá armáda velká obrněná vozidla, čluny a vrtulníky. Ze vzduchu také shazuje potravinovou a další pomoc do lokalit, které zůstávají nadále odříznuté od světa. Mluvčí vlády uvedl, že většina obětí zahynula pod sesuvy půdy - lidí, kteří se utopili, není mnoho.

Středisko pro řešení katastrof sdělilo, že 493.455 obyvatel muselo být evakuováno, většina našla útočiště v provizorních přístřešcích zřízených úřady.

Srílanská vláda požádala o pomoc při pátracích a záchranných operacích OSN a sousední státy. Indie vyslala tři lodě námořnictva s humanitární pomocí; první z nich s lékařským týmem, nafukovacími čluny a léky již v sobotu dorazila do srílanské metropole Kolomba.

Nejvíce srážek spadne na Srí Lance během monzunové sezony, která obvykle trvá od května do září, napsala agentura Reuters. Srílanští meteorologové uvedli, že nynější deště jsou nejhorší od roku 2003.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme