Záplavy ničí i jižní Polsko. Slováky zaskočil sníh
Povodně ohrožují nejen Česko, ale také okolní státy, Polsko, Slovensko a Maďarsko. V Polsku se kvůli několik dnů trvajícím lijákům vylévají ze břehů řeky Odra, Olše a Visla i další říčky a potoky v jejich povodí.
V Katovicích voda zaplavila železniční trať, některé vlaky na Slovensko dočasně nejezdí, spoje do Česka nabírají zpoždění.
„Na jihu země byly evakuovány stovky lidí a tisícovky jich čekají na pomoc. Rozvodněné řeky zaplavují domy a silnice. S následky povodní bojuje více než deset tisíc státních a dobrovolných hasičů. Na mnoha místech pomáhá armáda. Generální štáb oznámil, že může do akce okamžitě vyslat až osm tisíc vojáků,“ popsal situaci polský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.
O záplavách v Polsku, Maďarsku a na Slovensku hovořili na Rádiu Česko Martin Papucsek, Vojtěch Berger a Petr Vavrouška
Na některých místech už je tolik vody, že se k nim záchranáři dostávají s obtížemi za pomoci vrtulníků a člunů.
„Pomáhá se i těm, kteří odmítli opustit své domy. Hasiči jim dováží jídlo a pití. Krizové štáby vyzývají lidi, ať neriskují. Někteří Poláci ale urputně odmítají opustit svůj majetek,“ pokračoval Vavruška.
Záplavy v Polsku už mají první oběti.
„Už jsou potvrzené dvě oběti povodní. Pohřešuje se i muž, který zachránil z rozvodněné řeky svého syna, ale jeho samotné poté strhl silný proud. Záchranáři po něm nyní pátrají,“ sdělil polský zpravodaj.
Na Slovensku je nejvíc postižen východ země
Kritická situace nastala v důsledku vytrvalých dešťů i na Slovensku, kde se vláda sešla s krizovým štábem.
„Premiér Robert Fico následně označil za nejohroženější oblast jih východního Slovenska a severozápadní území republiky. Ministr vnitra Robert Kaliňák dále prohlásil, že se Slováci na východě republiky musí připravit na další komplikace, protože zemi čeká další povodňová vlna z Ukrajiny,“ informoval slovenský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.
Slováky ale kromě deště může potrápit i silný vítr a také sníh. Ve Vysokých Tatrách totiž napadlo až čtyřicet centimetrů čerstvého sněhu.
„Na většině území platí druhý nebo třetí stupeň povodňové aktivity. Nejvíce postižený je okres Trebišov a také oblasti u hranic s Českou republikou v regionech Kysuc a Oravy,“ dodal Berger.
V Maďarsku se chystají mimořádná opatření
Podobné problémy mají s přívaly vody i v Maďarsku.
„Vládne tu veliký chaos. Tisíce záchranářů se snaží zmírňovat dopady povodní, příliš se jim ale nedaří. Byl zde překonán srážkový rekord z roku 1906. Nejhorší situace je na severu země v regionech sousedících s východním Slovenskem,“ uvedl spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Martin Papucsek.
V maďarském Miškolci se vláda chystá vyhlásit nouzový stav. Každou chvíli se očekává vyhlášení mimořádných opatření. Potok, který městem protéká, se změnil na řeku, která zaplavuje panelové domy a cesty.
„Voda a silný vítr způsobují problémy po celém Maďarsku. Na jihu od Balatonu uzavřeli dálnici M7 do Chorvatska v celé šířce a vlaky zde nejezdí. Na čtyři sta kilometrech maďarských měst platí nejvyšší povodňový stupeň,“ doplnil Papucsek.
V Maďarsku jsou zatím hlášeny dvě lidské oběti.
Problémy se nevyhnuly ani hlavnímu městu Budapešti, kde situaci komplikuje silný vítr. Stromy popadaly na důležité dopravní tepny a blokují dopravu.