Záplavy ohrožují města na Dunaji

Potíže se záplavami mají i jinde ve světě. V Německu byla zaplavena další území, odhaduje se, že se jedná o největší katastrofu, která zemi postihla. V Sasku voda zaplavuje další města a obce. Hladina Labe a dalších řek, zejména v Podkrušnohoří, stále stoupá a počasí se zde nezlepší ani během dneška. Evakuováno bylo přes dvacet tisíc lidí zejména z okolí Drážďan a z Krušnohoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Rakousku | Zdroj: ČTK

Lidé jsou stále bez elektřiny. V Sasku nefunguje vlakové spojení a uzavřena je dálnice A4 mezi Drážďanami a Eisenachem. V bavorském Pasově naopak hladina Dunaj přes noc klesla o půl metru a to nejhorší snad mají obyvatelé za sebou. Přívalová vlna ale dnes dopoledne pravděpodobně zasáhne Regensburg a okolí.

V Rakousku je situace kritická především v povodí Dunaje. Jinak se dá celkově poprvé hovořit o celkové mírné stabilizaci.V Rakousku hladiny řek s výjimkou Dunaje začínají klesat. Vydatné deště už ustaly. Kritickou noc prožili v dolnorakouském Kremsu. Tisíce lidí se tam snažilo pytli s pískem utěsnovat praskliny na ochranné hrázi. Nebezpečí průlomu je zažehnáno. Přestože vydatné deště ustaly, podle předpokladu stoupá hladina Dunaje. V této chvíli se blíží rekordní výšce 10,9 m. V noci zaplavila voda Dunajský ostrov ve Vídni. Zatopeny jsou budovy v přístavu. Plnou pohotovost teď mají v Korneuburgu a příhraničním městě Heinburgu, kde očekávají záplavy v průběhu dopoledne.

V Bratislavě byla omezena doprava, hladina Dunaje dosáhla hranice osmi metrů a existuje nebezpečí, že bude zaplavena stará část města. Protipovodňová komise přijala celou řadu opatření. Po celém nábřeží je zpevňována hráz. V pohotovosti je armáda, policie i hasiči. Průtok vody v Dunaji překračuje 10 tisíc kubíků za vteřinu. Z bezpečnostních důvodů byla v Bratislavě omezena doprava. Zcela uzavřena je stará vídeňská cesta. Vjezd je povolen pouze městské hromadné dopravě. Omezen je také průjezd přes nový a přístavní most. Vodohospodáři sledují vývoj s obavami. Řeka Morava totiž začala téct opačným směrem, což značně zvýšilo nebezpečí záplav.

Záplavy sužují obyvatelstvo i v jiných částech světa, z Iránu už je hlášeno 35 obětí na lidských životech, naopak pětadvacet obětí si vyžádaly dva týdny trvající vedra v africkém Súdánu. Teploty ve východní části státu neklesají pod 46 stupňů Celsia.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme