Záplavy ohrožují města na Dunaji

Potíže se záplavami mají i jinde ve světě. V Německu byla zaplavena další území, odhaduje se, že se jedná o největší katastrofu, která zemi postihla. V Sasku voda zaplavuje další města a obce. Hladina Labe a dalších řek, zejména v Podkrušnohoří, stále stoupá a počasí se zde nezlepší ani během dneška. Evakuováno bylo přes dvacet tisíc lidí zejména z okolí Drážďan a z Krušnohoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Rakousku | Foto: ČTK/EPA

Lidé jsou stále bez elektřiny. V Sasku nefunguje vlakové spojení a uzavřena je dálnice A4 mezi Drážďanami a Eisenachem. V bavorském Pasově naopak hladina Dunaj přes noc klesla o půl metru a to nejhorší snad mají obyvatelé za sebou. Přívalová vlna ale dnes dopoledne pravděpodobně zasáhne Regensburg a okolí.

V Rakousku je situace kritická především v povodí Dunaje. Jinak se dá celkově poprvé hovořit o celkové mírné stabilizaci.V Rakousku hladiny řek s výjimkou Dunaje začínají klesat. Vydatné deště už ustaly. Kritickou noc prožili v dolnorakouském Kremsu. Tisíce lidí se tam snažilo pytli s pískem utěsnovat praskliny na ochranné hrázi. Nebezpečí průlomu je zažehnáno. Přestože vydatné deště ustaly, podle předpokladu stoupá hladina Dunaje. V této chvíli se blíží rekordní výšce 10,9 m. V noci zaplavila voda Dunajský ostrov ve Vídni. Zatopeny jsou budovy v přístavu. Plnou pohotovost teď mají v Korneuburgu a příhraničním městě Heinburgu, kde očekávají záplavy v průběhu dopoledne.

V Bratislavě byla omezena doprava, hladina Dunaje dosáhla hranice osmi metrů a existuje nebezpečí, že bude zaplavena stará část města. Protipovodňová komise přijala celou řadu opatření. Po celém nábřeží je zpevňována hráz. V pohotovosti je armáda, policie i hasiči. Průtok vody v Dunaji překračuje 10 tisíc kubíků za vteřinu. Z bezpečnostních důvodů byla v Bratislavě omezena doprava. Zcela uzavřena je stará vídeňská cesta. Vjezd je povolen pouze městské hromadné dopravě. Omezen je také průjezd přes nový a přístavní most. Vodohospodáři sledují vývoj s obavami. Řeka Morava totiž začala téct opačným směrem, což značně zvýšilo nebezpečí záplav.

Záplavy sužují obyvatelstvo i v jiných částech světa, z Iránu už je hlášeno 35 obětí na lidských životech, naopak pětadvacet obětí si vyžádaly dva týdny trvající vedra v africkém Súdánu. Teploty ve východní části státu neklesají pod 46 stupňů Celsia.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme